Požár auta v Srbsku


logo2Požár auta v Srbsku

 

Co se stalo při návratu ze 7. turnusu Albánské výzvy?
Dne 14. 8. 2016 ve 4 h. ráno na dálnici A1 u sjezdu na město Aleksinac nečekaně vzplálo naše auto Fiat Ducato, které bylo plně obsazené devíti osobami.

Stalo se někomu něco?
Všech devět osob, které se tímto vozem navracely z posledního turnusu Albánské výzvy 2016, z auta včas vyskákalo a nikdo neutrpěl žádnou újmu na zdraví.
Co bylo příčinou požáru?

Příčinu požáru neznáme. Vozidlo mělo problematický startér, nejevilo však žádnou závadu, která by zjevně zavdávala příčinu vzplanutí.
Co všechno shořelo?

Kromě samotného vozu, přejmenovaného nyní na Fiat Doutnáto, bohužel shořelo velké množství věcí v něm. Samotné auto mělo hodnotu 150 tisíc Kč, věci přepravovaných osob 100 tisíc Kč (několik batohů jsme stihli z auta vyházet, ale většina věcí v autě zůstala) a naše společné věci, které jsme vezli zpět z Albánie (např. lékárničky) přibližně 25 tisíc Kč. Celková vzniklá škoda tak přesáhla čtvrt miliónu korun.
Zaplatí něco pojišťovna?

Vozidlo nemělo havarijní pojištění. Jednáme s pojišťovnou, u které mělo auto „povinné ručení“, o krytí škod na věcech, které měly přepravované osoby u sebe [(§ 7 odst. 1 písm. c) zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla], toto pojištění ale kryje pouze část vzniklé škody.

Financování koupě nového auta

Jsme stále zapálení dobrodruzi a nenecháme se odradit jedním shořelým autem, ale čtvrt miliónu je čtvrt miliónu a náš projekt se tak dostal do finančních potíží. Protože pro pokračování projektu Albánská výzva je potřeba koupit nové auto, proběhla v září a říjnu 2016 velmi úspěšná crowdfundingová kampaň na Startovači. Podařilo se nám vybrat 115 tisíc Kč, po odečtení nákladů (odměny startérům, provize Startovače) činí čistý zisk přibližně 65 tisíc Kč. Budeme rádi za každý dar, poukázaný např. převodem prostředků na náš účet č. 2200918851 / 2010. Potvrzení o daru pro možnost odpočtu z daňového základu rádi vystavíme na požádání (vojtech.kaska@albanianchallenge.org).

Nové auto (ono až tak nové nebude, finance nám vystačí ke koupi auta starého tak asi 15 let) nyní vybíráme.