AC 2019


Vize Albánské výzvy pro rok 2019

Projekt Albánská výzva ukončil svoji oficiální činnost přesně na páté výročí svého založení 5.11.2018. Do Albánie všichni dál rádi jezdíme, ale už jen jako soukromé osoby. Pokud někdo z bývalých vedoucích Albánské výzvy pořádá nějakou akci v Albánii tak pouze takovým způsobem, aby si sám odpočinul.

  • Do Albánie se letos vypravuje Johny, Challenger a Robin
  • Challenger vede menší expedici na druhý břeh Komanu, Johny s Challengerem organizují dvoutýdenní expediční turnus se základnou na Lumi e Plans,  Challenger jede s tchýní a tchánem na týden k Marianě a Robin pokračuje na jihu v rámci projektu Nivica
  • Tyto akce nejsou pro veřejnost, jsou určeny pouze pro lidi, kteří už na Albánské výzvě byli nebo jejich známé

Jednotlivé akce

  • 29.června – 6.července 2019 Expedice na druhý břeh Komanu s Challengerem
  • 13.-20.července 2019 Challenger s tchýní a tchánem budou u Mariany
  • 27.července – 10.srpna 2019 Johny s Challengerem campují na Lumi e Plans a dělají expedice po okolí
  • červenec-srpen Projekt Nivica vede Robin

Albánská výzva se nesnažila být spasitelský projekt. Jejím cílem bylo je najít kompromis mezi aktivně stráveným časem uprostřed divočiny bez vymožeností dnešního světa a pomocí v rozvoji místní komunity.

Albánie je jedna z nejchudších zemí Evropy, ale stále je to Evropa. Nikdo tu neumírá hlady a každý tu má mobil. V Curraj i Epërm není mobilní signál, elektřina, vodovod, wifi, kanalizace ani tříděný odpad. Nejbližší obchod je vzdálen asi 6 hodin cesty, stejně jako nemocnice a škola. Nicméně na rozdíl od naší země se tu volně potulují koně, ovce, kozy, roste šafrán a můžete prozkoumávat a objevovat místa, kde jste jedni z prvních cizinců v historii.

Cílem Albánské výzvy kromě zážitků dobrovolníků a turistů je ukázat Albánii jako zemi, kde je neuvěřitelně krásná a nezničená příroda, lidé dosud nezdegenerovaní západním materialismem, kterým více záleží na přátelských vztazích než na autě a zemi, kde najdete svobodu aniž byste museli na druhý konec světa. I když oficiální část projektu skončila, během letošních návštěv určitě zprovozníme pár slunečních elektráren a proznačíme trochu lesa…

Albanian Challenge, z. s. není podporována z žádných dotací, grantů ani podobných projektů čerpajících finance z rozpočtů EU, ČR nebo Albánie. Chceme si udržet nezávislost na veřejném financování a tím být nezávislý projekt. Veškeré finance, které máme k dispozici, jsou od účastníků Albánské výzvy nebo od lidí, kteří se nás rozhodli dobrovolně podpořit.