Požár auta v Srbsku


logo2

Požár auta v Srbsku

Co se stalo při návratu ze 7. turnusu Albánské výzvy?
Dne 14. 8. 2016 ve 4 h. ráno na dálnici A1 u sjezdu na město Aleksinac nečekaně vzplálo naše auto Fiat Ducato, které bylo plně obsazené devíti osobami.

Stalo se někomu něco?
Všech devět osob, které se tímto vozem navracely z posledního turnusu Albánské výzvy 2016, z auta včas vyskákalo a nikdo neutrpěl žádnou újmu na zdraví.

Co bylo příčinou požáru?
Příčinu požáru neznáme. Vozidlo mělo problematický startér, nejevilo však žádnou závadu, která by zjevně zavdávala příčinu vzplanutí.
Co všechno shořelo?
Kromě samotného vozu, přejmenovaného nyní na Fiat Doutnáto, bohužel shořelo velké množství věcí v něm. Samotné auto mělo hodnotu 150 tisíc Kč, věci přepravovaných osob 100 tisíc Kč (několik batohů jsme stihli z auta vyházet, ale většina věcí v autě zůstala) a naše společné věci, které jsme vezli zpět z Albánie (např. lékárničky) přibližně 25 tisíc Kč. Celková vzniklá škoda tak přesáhla čtvrt miliónu korun.
Zaplatila něco pojišťovna?
Vozidlo nemělo havarijní pojištění. Pojišťovna z povinného ručení uhradila podstatnou část škody na věcech, které měly přepravované osoby u sebe.

Financování koupě nového auta

Jsme stále zapálení dobrodruzi a nenecháme se odradit jedním shořelým autem, ale čtvrt miliónu je čtvrt miliónu a náš projekt se tak dostal do finančních potíží. Protože pro pokračování projektu Albánská výzva je auto potřebné, proběhla v září a říjnu 2016 velmi úspěšná crowdfundingová kampaň na Startovači. Podařilo se nám vybrat 115 tisíc Kč, po odečtení nákladů (odměny startérům, provize Startovače) činí čistý zisk přibližně 65 tisíc Kč. Stejně jako v celé Albánské výzvě jsme se při financování drželi zásady nebrat žádné dotace z veřejných zdrojů.

Náhradou za Fiat Doutnáto je nám nově pořízený (ale samozřejmě použitý) červený Ford Trasit.