Turistické stezky


Turistické značení

Nedotčenou přírodou Albánských Alp po vlastní ose – turistické značení v okolí Curraj i Epërm:

„Dostat se do Curraj i Epërm od Kománské přehrady bez turistických tras a znalosti terénu trvalo jedné z našich prvních expedic 2,5 dne. Dnes to díky značení zvládne i místa neznalý turista za 4 hodiny. „

V rámci našeho dobrovolnického projektu jsme vyznačili v okolí Curraj i Epërm více než 100 km turistických stezek. Mapu stezek naleznete zde.


Vyznačené trasy

  • Markaj (Kománská přehrada) – Curraj i Epërm – Theth – červená, hlavní tranzitní turistická značka spojující Theth s Kománskou přehradou. Délka 33 km, ideální čas na přechod 3 dny. Curraj i Poshtëm je poslední místo, kam se dá dojet autem. Cesta z Curraj i Poshtëm do Curraj i Epërm trvá přibližně půl dne a je na ní dostatek pramenů. V Curraj i Epërm můžete přespat v našem kempu. Další den po hodině cesty dorazíte do osady Qereç (čteno „Čereč“), kde si doplníte zásoby vody. Qereç je asi nejizolovanější osídlené místo v Evropě, jaké známe, pokud jde o délku cesty k nejbližší silnici. Následuje poměrně dlouhý úsek přes území, kterému říkáme Hobitín a kde není stálý pramen vody, pouze v oblasti za průsmykem Boshi (Qafa e Boshit) tečou přibližně do konce července malé potůčky vody v závislosti na tání sněhu. Večer dorazíte do Fusha e Denellit – louka s pramenem vody, kde přes léto žije pastevecká rodina (možnost koupit si sýr). Ale pozor, kdyby bylo velmi suché léto, pramen může vyschnout. Další den vás čeká prudký sestup do Thethu trvající přibližně půl dne.
  • Curraj i Poshtëm – Bëtoshë – Querec-Mulaj – Curraj i Epërm – alternativní trasa co Curraj i Epërm. Vede přes velmi zajímavé opuštěné horské osady. Cestu jsme objevili a vyznačili v roce 2016, ale zatím jen velmi řídce, takže zatím se jedná o trasu pro dobrodruhy, kterým nevadí občasné bloudění. V průběhu roku 2017 chystáme její zahuštění.
  • Curraj i Epërm – Vranë – Lekbibaj – červená, vyhlídková trasa s vlastními vodopády a romantickým průsmykem. Na kopci nad Vranë, poblíž místa, kde přes léto žije pastevecká rodina, je úchvatná vyhlídka do okolních hor. Hezčí místo pro pozorování východu Slunce byste těžko hledali. Za Vranë je krásný vodopád. Ale pozor, nenechte se zmást maličkým vodopádem, který je vidět z cesty. Ten musíte přejít a až za ním najdete velký vodopád, který vytváří buben ideální pro koupání. Délka 14 km, ideální čas na přechod 1 den. Generálním sponzorem trasy byl Michal Medek.
  • Vranë – Abat – červená, propopojka do ůdolí Dukagjin. Délka 7 km,  čas na přechod 8 hodin. Tuto trasu jsme zrušili.
  • Qereç – Dragobi (Valbonë) – červená, z údolí Qereç nad jeskyní Shpella e Zezë překonává sedlo ve výšce 2096 m do údolí Valbona. Na valbonskou magistrálu se připojuje v Dragobi. Přechod Qereç – Dragobi je extrémně náročný. Vyžaduje GPS a zásoby vody nesené z Qereçe minimálně na 2 dny!!! Nevhodné pro začátečníky. Minimálně 2 dny, 13 km.
  • Lekbibaj – Salcë – Vuksanaj (Dukagjin) – Abat – modrá, velmi atraktivní, vedená přes oblasti, které dosud nezažili turismus. 35 km, 3 dny cesty.
  • Curraj i Epërm – Lumi e Plans – Fusha e Denellit (sponzorováno CK Alpina) – modrá trasa z Curraj i Epërm do Fusha e Denellit. Z počátku vede přes soutěsky řeky Currajve do údolí Lumi e Plans, kde se nachází vodopády na Currajve. Tato část může být pěkným polodenním výletem. Další část (od vodopádů na průsmyk Qafa e Boshit) je ale velmi strmá a náročná a nelze ji doporučit méně zdatným turistům. Po této trase choďte jen směrem nahoru, ne směrem dolů (od Thethu do Curraje) a určitě po ní nechoďte za deště! Ve Fusha e Denellit (louka, na které přes léto žije pastevecká rodina) se trasa kříží s červenou, po které je možné pokračovat do Thethu.
  • Curraj i Epërm – podél Currajské řeky (Lumi i Currajve), trasa pojmenována Ondik’s Trail – modrá značka, vedená přes kaskády Lumi i Currajve ve směru do Curraj i Poshtëm, dál bude pokračovat kaňonová stezka. Dobrá volba pro odpolední výlet. 1,5 km, 2 hodiny cesty.
  • Propojka (Markaj) – Lekbibaj – žlutá spojující Lekbibaj s hlavní červenou značkou do C.E. 2 km, 1 hodina.