Turistické stezky


Turistické značení

Nedotčenou přírodou Albánských Alp po vlastní ose – turistické značení v okolí Curraj i Epërm:

„Dostat se do Curraj i Epërm od Kománské přehrady bez turistických tras a znalosti terénu trvalo jedné z našich prvních expedic 2,5 dne. Dnes to díky značení zvládne i místa neznalý turista za 4 hodiny. „

V rámci našeho dobrovolnického projektu jsme vyznačili v okolí Curraj i Epërm více než 100 km turistických stezek. Mapu stezek naleznete zde.


Vyznačené trasy

  • Markaj (Kománská přehrada) – Curraj i Epërm – Theth (Dukagjin) – červená, hlavní tranzitní turistická značka spojující Theth s Kománskou přehradou. Délka 33 km, ideální čas na přechod 3-4 dny. Průsmyk Qafa e Boshit leží ve výšce kolem 1900 m. Nedostatek vody je okolo průsmyku z Curraj i Poshtëm do Curraj i Epërm. Poslední jistá voda je Qereç (čteno „Čereč“), nedaleko od jeskynní a poté až za průsmykem Boshi (Qafa e Boshit). Ze svahů tečou malé potůčky v závislosti na tání sněhu (v srpnu tam nebude).
  • Curraj i Epërm – Vranë – Lekbibaj – červená, vyhlídková značka s vlastními vodopády a romantickým průsmykem. Alternativní, zdlouhavá, avšak velmi pohodlná cesta do Curraj i Epërm. Délka 14 km, ideální čas na přechod 1 den. Generálním sponzorem trasy byl Michal Medek.
  • Vranë – Abat – červená, propopojka do ůdolí Dukagjin. Délka 7 km,  čas na přechod 8 hodin.
  • Qereç – Dragobi (Valbonë) – červená, z údolí Qereç nad jeskyní Shpella e Zezë překonává sedlo ve výšce 2096 m do údolí Valbona. Na valbonskou magistrálu se připojuje v Dragobi. Přechod Qereç – Dragobi je extrémně náročný. Vyžaduje GPS a zásoby vody nesené z Qereçe minimálně na 2 dny!!! Nevhodné pro začátečníky. Minimálně 2 dny, 13 km.
  • Lekbibaj – Salcë – Vuksanaj (Dukagjin) – Abat – modrá, velmi atraktivní, vedená přes oblasti, které dosud nezažili turismus. 35 km, 3 dny cesty.
  • Curraj i Epërm – Lumi e Plans (sponzorováno CK Alpina) – modrá, vyhlídková stezka přes soutěsky řeky Currajve do údolí Lumi e Plans, kde se nachází vodopády na Currajve. Velmi dobrá volba pro odpolední výlet. V budoucnu tudy povede alternativní cesta do Thethu. 5 km, 3 hodiny cesty.
  • Curraj i Epërm – podél Currajské řeky (Lumi i Currajve), trasa pojmenována Ondik’s Trail – modrá značka, vedená přes kaskády Lumi i Currajve ve směru do Curraj i Poshtëm, dál bude pokračovat kaňonová stezka. Dobrá volba pro odpolední výlet. 1,5 km, 2 hodiny cesty. V létě 2016 proběhne její rozšíření.
  • Propojka (Markaj) – Lekbibaj – žlutá spojující Lekbibaj s hlavní červenou značkou do C.E. 2 km, 1 hodina.