Chování v albánských horách
“Tohle nejsou žádný prošlapaný Krkonoše” aneb na co si dát v albánských horách pozor.
Hory v Albánii jsou nejen krásné a majestátní, ale také nebezpečné a místy opuštěné. Turistovi kladou vyšší nároky na jeho chování a připravenost, než je tomu třeba u nás. Zde je několik základních pravidel a doporučení, kterými by se dle našich zkušeností vaše návštěva Albánie měla řídit.
Nepřeceňujte své síly
Naplánujte si cestu tak, abyste skrze hory procházeli za světla. Nelze se spoléhat na odhady doby cesty místních obyvatel, kteří často mají velmi dobrou fyzičku. Pokud nejste v extrémně dobré kondici a trénovaní na vysokohorský terén, je třeba vždy počítat s velkou rezervou.
Mějte s sebou dostatek vody a potravin
V horách se sice poměrně často objevují prameny s vodou, může se ale stát (obzvláště během léta!), že pramen bude vyschlý. Pokud nemáte 100 % jistotu, že na vodu narazíte, mějte jí s sebou dostatečné zásoby, stejně tak jako základních potravin.
Pořiďte si mapu a GPS
Vlastní turistická mapa je velkou výhodou. Proto si zdarma vytiskněte naši mapu s turistickými značkami. Jediná běžně prodávaná, která je alespoň trochu použitelná, je Wanderkarte Thethi und Kelmend od nakladatelství Huber Verlag – pravděpodobně ji už ale nikde neseženete. Mít s sebou GPS je také velkou výhodou, budete alespoň
přesně vědět, kde jste.
Mějte u sebe plně nabitý mobilní telefon a kontakt na záchranou službu
Případně i kontakt na náš helpdesk – ten ale funguje pouze během naší přítomnosti v Albánii. Kontakty naleznete zde. V některých místech není dostupný mobilní signál.
Čísla nouzových linek v Albánii jsou: Tísňová linka 112, záchranná služba 127, hasiči 128, policie 129, silniční policie 126, pobřežní hlídka 125.
Upozorňujeme ale, že pracovníci albánské tísňové linky obvykle neumí anglicky. Pokud neovládáte albánštinu, mějte určitě uložené číslo na asistenční službu vaší pojišťovny a na českou ambasádu v Tiraně (v úřední hodiny +355 42 234004, 232117; mimo úřední hodiny + 355 68 4090 111).
Nescházejte ze značených tras
Hory i horské prostředí umí být matoucí a zrádné. Snažte se držet značených tras, mimo ně se bez GPS a dostatečných zásob NEVYDÁVEJTE!
Naučte se pár základních slov v albánštině
Místní obyvatelé jsou velmi pohostinní a otevření vůči turistům, bohužel však velká většina z nich nemluví žádným cizím jazykem. Hodí se proto znát (nebo si vypsat na kus papíru) alespoň několik základních slov a frází.
Chovejte se k horám a jejich obyvatelům s úctou
Když někoho potkáte, pozdravte ho! Albánci jsou nesmírně pohostinní a rádi vás pozvou k sobě na návštěvu. Pozvání přijměte, ale nezneužívejte toho prosím! Příjmy místních obyvatel jsou výrazně nižší než český studentský rozpočet. Když budete mít pocit, že už berete příliš, je již vhodné za další služby zaplatit – i přesto, že o tom většina Albánců nebude chtít ani slyšet. Ukažte místním respekt a oni ho budou mít k vám také. Odpadky palte nebo si je odneste, neničte přírodu. Pokud navštívíte jeskyně nelámejte krápníky!
Dejte o sobě vědět
Zanechejte ve své poslední navštívené destinaci info o svých plánech (trase, době trvání, počtu lidí, kontakt na vás). Pro případ, že byste se neštastnou náhodou nebo nevynucenou chybou dostali do potíží je vždy lepší, aby ve vaší poslední destinaci vždy někdo věděl, kam jste šli a kdy. I když jdete jen na krátký výlet, zapište se do evidenční knihy v místě vašeho pobytu, nebo dejte vědět někomu z místních – ať už vlastníkovi místního pohostinství, nebo klidně i majiteli domu, který vás pozval na sýr a rakii.
Medvědi a jiná zvěř
V albánských horách jsou medvědi, vlci, divoká prasata nebo zmije – taková zvířata ale potkáte běžně i na Slovensku. Medvěda ani vlka v Albánii sice nikdo z nás zatím osobně nepotkal, medvědi v horách ale zřejmě jsou. Zdejší medvědi nejsou na lidi zvyklí a jsou plaší. Doporučujeme při stanování v noci uložit potraviny do samostatného igelitového pytle, který zavěsíte na strom v určité vzdálenosti od stanu, abyste medvěda zbytečně nelákali svými potravinami.
Poměrně vysoká je pravděpodobnost napadení psem. Místní lidé své psy nehlídají. Při setkání s útočícím psem je nutné mu ukázat svou převahu. Z toho důvodu je vhodné mít u sebe turistické hole, kterými se můžete ohnat. Užitečným může být rovněž pepřový sprej. Dojde-li k pokousání, je nutné ihned po návratu podstoupit očkování proti vzteklině.
Volte vhodné vybavení
Nezapomeňte si vždy vzít vhodnou horskou obuv a oděv dle ročního období. I v létě může v Albánii pršet. Vždy mějte s sebou přístřešek (stan, plachtu) a spacák. Albánci jsou na hory zvyklí, proto se jimi v tomto ohledu nenechte inspirovat.
Nekoupejte se nazí
Ačkoliv místní průzračná voda v kombinaci s vodopády ke koupání na Adama přímo vybízí, považují ho místní za hrubou urážku, která Vám i nám může způsobit problémy!
Chovejte se šetrně k životnímu prostředí
Oblast Albánských Alp je sice již dlouhá staletí osídlená, ale velmi řídce a zásahy člověka jsou do ní velmi malé. Při pohybu v oblasti dbejte tomu, abyste po sobě zanechávali co nejmenší stopy pobytu – odnášejte odpadky, zbytečně nekácejte a neničte porosty, dávejte si pozor na zvířata, která nejsou zvyklá na přítomnost člověka. Velmi důležité je, abyste do prostředí vypouštěli co nejméně odpadních látek – především pracích prostředků, mycích prostředků (jary atd.) a hygienických prostředků (jako šampony či sprchové gely) – vše zmíněné se dá nahradit v horách obyčejným mýdlem!
Je potřeba se očkovat?
Očkování je věc názoru a nemáme k němu žádná obecná doporučení. Při každém pobytu v přírodě je vhodné očkování proti klíšťové encefalitidě. Zvažte očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu.
„Nikde jinde jsem neviděl, že by vertikální dimense tak dokonale pohltila tu horizontální. Všude kolmé skalní stěny zdola až nahoru. Jakákoliv vlastní iniciativa při hledání cest na hřebeny nepřipadala v úvahu, zvlášť při pohybu natěžko s výbavou na dva týdny. Varování, že cesta do Curraje je celodenním pochodem přes hory, jsme nebrali vážně – to byla chyba. A z Curraje na hřeben nám to trvalo další dva dny. K tomu přistupovala další základní vlastnost zdejších hor – nouze o vodu. Celé hory jsou velikou krasovou oblastí – co naprší, hned zmizí pod zemí. Vodní toky mizí a zase se objevují, na prameny není spolehnutí. Na druhou stranu je to speleologická země zaslíbená.“
Cestovatel a astronom Jan Moravec