Proč to děláme?


Proč to děláme

Účastníci Albánské výzvy jsou aktivní mladí lidé, povětšinou zapojení do jiných mládežnických organizací v rámci Česka, Slovenska i v zahraničí. Projekt jsme vytvořili především z těchto důvodů:

  • Našimi projekty nemůžeme nic pokazit. Curraj i Epërm je nyní v takovém stavu, že i kdyby naše projekty nevyšly, situace se zde nezhorší, a už jen publicita, která vzniká díky Albánské výzvě, je pro zviditelnění Curraj i Epërm velkou pomocí.
  • Chceme aktivně strávit letní prázdniny.
  • Chceme si rozšířit obzory za hranice naší země, poznávat cizí kulturu, naučit se s ní žít a spolupracovat.
  • Chceme navazovat nová přátelství a kontakty.
  • Chceme získávat nové životní zkušenosti a vyzkoušet si své dovednosti.
  • Chceme dokázat něco, o co se pokoušel zatím málokdo.
Vize Albánské výzvy
Albánská výzva se nesnaží být spasitelským projektem. Jejím cílem je najít kompromis mezi aktivně stráveným časem uprostřed divočiny bez vymožeností dnešního světa a pomocí v rozvoji místní komunity.

Albánie je jedna z nejchudších zemí Evropy, ale stále je to Evropa. Nikdo tu neumírá hlady a každý tu má mobil. V Curraj i Epërm není mobilní signál, elektřina, vodovod, wifi, kanalizace, tříděný odpad a ani se sem nedá dojet motorovým vozidlem. Nejbližší obchod je vzdálen asi 10 hodin cesty, stejně jako nemocnice a škola. Nicméně na rozdíl od naší země se tu volně potulují koně, ovce, kozy, roste šafrán a můžete prozkoumávat a objevovat místa, kde jste jedni z prvních cizinců v historii.

Cílem Albánské výzvy kromě zážitků dobrovolníků a turistů je ukázat Albánii jako zemi, kde je neuvěřitelně krásná a nezničená příroda, lidé dosud nezdegenerovaní západním materialismem, kterým více záleží na přátelských vztazích než na autě, a zemi, kde najdete svobodu, aniž byste museli na druhý konec světa.

Spolek Albanian Challenge, z. s. není podporován z žádných dotací, grantů ani podobných projektů čerpajících finance z rozpočtů EU, ČR nebo Albánie. Chceme si udržet nezávislost na veřejném financování a tím zůstat nezávislým projektem. Veškeré finance, které máme k dispozici, jsou od účastníků Albánské výzvy nebo od lidí, kteří se nás rozhodli dobrovolně podpořit.