Cesta do Curraj i Epërm


Autem

Nejlepším dopravním prostředkem pro cestu do Albánie je určitě auto. Při cestě do Curraj i Epërm si můžete vybrat ze čtyř tras napříč Balkánem:
1. Přes Kosovo

Pro tuto trasu je nezbytné mít dva cestovní doklady (občanský průkaz + cestovní pas)!

Toto je jednoznačně nejrychlejší trasa. Vyhnete se při ní ale plavbě po Kománské přehradě, která je velkým zážitkem. Kosova se není třeba bát, válka už dávno skončila a nyní je to civilizovaná země. Pro vstup do Kosova potřebujete pas. Pas s kosovským razítkem ale pro změnu nesmíte ukázat v Srbsku, takže Srbům ukažte OP a Kosovanům dejte pas. V Kosovu neplatí zelená karta, je třeba si na hranicích zakoupit místní pojistku.

Trasa autem

Brno – Bratislava – Budapest – Szeged – Beograd – Niš – Prokuplje – Priština – Prizren – Djakovica – Bajram Curri – Lekbibaj. Cesta vede po dálnici až na úsek mezi Niší a Prištinou a z Prizrenu do Lekbibaj.

Trasa pěšky

Do Curraj i Epërm dojdete po červené turistické značce. Cesta trvá asi 5-6 hodin. Na cestě je dostatek pramenů pitné vody.

Ceny

česká dálniční známka (10 dní) – 310 Kč
slovenská dálniční známka (10 dní) – € 10 (270 Kč)
maďarská dálniční známka (10 dní) – 2975 HUF (220 Kč)
maďarská dálniční známka (měsíc) – 4780 HUF (450 Kč)
mýto Subotica-Beograd – € 5 (135 Kč)
mýto Beograd-Niš – € 6,5 (175 Kč)
zelená karta Kosovo (14 dní) – € 16 (432 Kč)
nafta, benzín – cenově jako u nás, kromě benzínek v Maďarsku podél dálnice

2. Přes Černou Horu
Jedna cesta Brno-Shkodër trvá asi 20 hodin. Pak vás ale ještě čeká náročný sestup po serpentinách do Komanu a plavba po Komanské přehradě. Pro cestu stačí OP nebo pas, zelená karta, souhlas vlastníka s půjčením vozidla, není-li auto vaše. Pro cestu není potřeba pas ani mezinárodní řidičský průkaz.

Trasa je dlouhá asi 1200 km. Pokud nechcete kupovat slovenskou dálniční známku, jeďte na rakouský Haiburg an der Donau a následně do maďarského Mossonmagyarorváru, v tomto městě si na některé z benzínek kupte dálniční registraci, stačí nahlásit SPZ a vaše auto bude zařazeno do elektronického mýtného systému. Karty berou na benzínkách v Maďarsku bez problémů, pokud si dálniční registraci koupíte už na Slovensku, zaplatíte výrazně víc. Následně pojedete po velice kvalitních maďarských dálnicích, objedete Budapešť Szeged, až dojedete na hraniční přechod Roszke-Horgoš (Хоргош).

Pokračujte po dálnici směrem na Beograd. Mýto se vybírá na 2-3 mýtných branách a stojí 5€ za celou trasu do Beogradu. Lze platit eurem nebo kartou. Na okruhu kolem Beogradu směřujte na Čačak po silnici E763 nebo 22 dle místního značení. Na výjezdu z města Lazarevač se nachází nepřehlédnutelný supermarket řetězce DIS, kde lze nakoupit zásoby a platit kartou. Pokračujte po silnici E763 na černohorské hranice. Pokud se blíží noc, utábořte se kolem města Užice, dál na jih jsou tak vysoké hory, že ze silnice nelze nikam uhnout. Ráno pokračujte, překročte srbsko-černohorskou hranici a projeďte až do města Podgorica. Cestou si užívejte výhledy na pohoří Morača. V Černé Hoře se platí eurem. V Podgorici odbočte doleva a dejte se na Hani i Hoti, což je název hraničního přechodu do Albánie na břehu Skagarského jezera. Na albánské straně jsou kvalitní silnice a snadno po nich dojedete do centra Shkodëru. Do centra vedou směrovky s nápisem Qendër (centrum). Pokud se ztratíte, hledejte velmi známou restauraci Tradita.

Ze Shkodëru pojedete dál ke Kománské přehradě. Z obce Vau Dejes do Komanu vás čeká poměrně náročný 32 km dlouhý sjezd po serpentinách. V Komanu je kemp, kde můžete přespat. Ráno si můžete vybrat – buď auto necháte za poplatek cca 3 € / den v kempu a po návratu z hor se sem pro něj vrátíte, nebo nastoupíte i s autem na loď. Lodě Berisha a Dragobia odjíždějí v 9:00, loď Alpin odjíždí ve 12:00 hod. Loď Dragobia auta nepřeváží. Koman je populární turistická destinace, takže jestli se v letní sezóně chcete na loď vejít i s autem, musíte si místo na lodi asi tak týden předem zarezervovat.

Plavba po Komanské přehradě je mimořádně romantický zážitek. Přehrada se nachází v nadmořské výšce kolem 180 m a vrcholy okolních hor mají přes 2000 m, což způsobuje velmi fotogenické scenerie plné vysokých a kolmých skalních stěn, vodopádů a roklin. Voda v přehradě je až na úsek před hrází velmi čistá a poměrně studená.
Pokud na loď vezmete auto, musíte dojet až na „konečnou“ do přístavu Fierzë a odtud zase kus zpět do přístavu v Rajë. To je asi poslední místo, kde se auto dá celkem bezpečně zaparkovat. Jenže odtud je to ještě 10 km do Lekbibaj. Máte tedy na výběr, buď autem dojedete až do Lekbibaj nebo do Curraj i Poshtëm, ale tady už je parkování trochu problematičtější, jednou nám tu vymlátili okýnka v autech. Nebo si do Lekbibaj stopnete nějaké auto.
Lodě na Kománské přehradě
Po Kománské přehradě jezdí více lodí více provozovatelů. Přehled lodí a informace o nich najdete zde.

Pokud na loď auto brát nebudete, můžete požádat kapitána lodí Berisha a Dragobia, aby vám zastavil v Markaji. Odtud vede naše červená turistická stezka přes Curraj i Poshtëm do Curraj i Epërm. Loď Alpin, která z Komanu vyjíždí ve 12:00, v Markaji nestaví. Loď Dragobia může zastavit i v Brise, odkud se dá do Curraj i Epërm dojít po trochu delší modré trase.

Ceny a mýta

česká dálniční známka (10 dní) – 310 Kč
slovenská dálniční známka (10 dní) – € 10 (270 Kč)
maďarská dálniční známka (10 dní) – 2975 HUF (220 Kč)
maďarská dálniční známka (měsíc) – 4780 HUF (450 Kč)
mýto Subotica-Beograd – € 5 (135 Kč)
nafta, benzín – cenově jako u nás, kromě předražených benzínek MOL v Maďarsku

3. Přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko a Černou Horu

Tato trasa je jednoznačně nejpohodlnější, ale taky nejdražší. Cena dopravy autem tam a zpět vás vyjde na cca 8000 Kč, včetně mýta a benzínu. Jedna cesta Brno-Shkodër trvá asi 16 hodin. Pro cestu stačí OP nebo pas, zelená karta, souhlas vlastníka s půjčením vozidla, není-li auto vaše, (stačí nechat podepsat).

Trasa

Brno – Wien – Graz – Maribor – Zagreb – Zadar – Split – Neum (Bosna Herzegovina) – Dubrovnik – Leptane (trajekt přes Boku Kotorskou) – Bar – Shkodër.

Ceny a mýta

rakouská známka (10 dní) – € 8,7 (250 Kč)
slovinská známka (10 dní) – € 12 (324 Kč)
mýto Macejn-Zagreb-Split – 267 HRK (1 000 Kč)
mezinárodní ŘP – 50 Kč na počkání
benzín a nafta všude jako u nás

4. Česko – Slovensko – Maďarsko – Chorvatsko – Bosna a Herzegovina – Černá Hora – Albánie

Tato trasa je nejkratší. V Bosně a Hercegovině jsou horší silnice. Na druhou stranu je to ale zajímavá země, kterou stojí za to navštívit.

Letadlem

Praha – Tirana, Bratislava – Tirana

Letecky se sice dostanete rychle do Tirany, ale pak vás čeká cestování po Albánii a ve výsledku vám bude cesta trvat déle, než kdybyste jeli autem. Popis, jak se z Tirany dostat do Curraje, najdete zde.

Linka Bratislava – Skopje, Praha – Podgorica

Letecky se můžete dostat i do makedonského Skopje (Wizz Air) nebo do černohorské Podgorice (ČSA, SmartWings).

Vlakem

Železniční spoj do Baru

Do černohorského Baru se můžete dostat vlakem. Na spoj musíte mít místenku, které v létě bývají s určitým předstihem vyprodané. Pokud nemáte režijku, je to celkem drahý způsob cesty. Navíc vás pak čeká přesun z Baru do Komanu.

Autobusem

Linka Kraków – Brno – Dubrovnik – Shkodër

Polská společnost Elabus provozuje autobusovou linku Kraków – Brno – Dubrovnik – Shkodër. Linka je v provozu v letních měsících od půlky června do konce září. Odjezd z Brna je v pátek v 15:30, příjezd do Shkodëru v sobotu ve 21:30. Zpět odjezd ze Shkodëru v neděli v 7:30, příjezd do Brna v pondělí ve 13:00. Jednosměrná jízdenka stojí 280 PLN (červenec 2017).
Ze Shkodëru se snadno dostanete furgonem do Komanu (mikrobusy odjíždějí asi v 6:30 od restaurace Tradita ve Shkodëru), odtud lodí do Markaje a odtud po červené turistické značce do Curraj i Epërm.
Jízdenky do autobusu bývají dlouho předem vyprodané.