Lodě na Kománské přehradě


Lodě na Kománské přehradě

V současnosti jezdí na Kománské přehradě čtyři lodě provozované třemi společnostmi. Kománská přehrada je jedna z turisticky nejatraktivnějších lokalit v Albánii, místo na lodi doporučujeme mít s předstihem zarezervované, a to zejména pokud chcete svézt s autem. Především pokud chcete jet s autem, nepřijíždějte na místo odjezdu na poslední chvíli.
Nastoupit a vystoupit s autem je možné jen v prvním a posledním přístavu (Koman, Fierzë). Ostatní přístavy jsou určeny jen pro pěší. V ostatních přístavech vám vždy zastaví pouze loď Dragobia (za vyššího stavu vody možná i Berisha).

Koman – Fierzë
Dragobia Berisha Rozafa Alpin
Koman 9:00 9:00 9:30 12:00
Brise 10:40
Markaj 11:00
Fierzë 11:30 11:30 12:00 14:00
Fierzë – Koman
Dragobia Alpin Berisha Rozafa
Fierzë 6:00 9:00 13:00 15:30
Markaj 6:20
Brise 6:40
Koman 8:30 11:00 15:30 18:00

společnost Komani Lake Ferry Berisha

loď Berisha

Loď je vhodná pro přepravu aut. Kapacita 10 aut, doporučujeme předem zarezervovat a na místo odjezdu přijet s dostatečným předstihem (aspoň hodina).

loď Dragobia

Dragobia je pouze pro pěší a je to jediná loď, která staví i v přístavech v Markaji a v Brise.
Dragobia

Rozafa

Alpin

Loď Alpin je největší lodí na Kománské přepravě, je vhodná pro přepravu aut. Pokud chcete převážet auto, doporučujeme rezervaci alespoň týden předem.


Upozornění na Albánský faktor
Při cestách po Albánii je třeba vždy pamatovat na existenci tzv. Albánského faktoru. Ten se může projevit např. tím, že loď, se kterou plánujete jet, nejede. S tím prostě v Albánii musíte počítat.
Jízdní časy lodí na této stránce samozřejmě platí jen v období turistické sezóny.
Jak se dostat do Curraj i Epërm?
Chcete-li se dostat do Curraj i Epërm, z lodi vystoupíte buď v Markaji, nebo ve Fierzë.
Markaji vystoupíte, pouze pokud jedete lodí Dragobia, bez auta (za vyššího stavu vody možná bude ochotna zastavit zde i Berisha). Z Markaje vede značená cesta do Curraj i Epërm.
Vezete-li na lodi auto (auto si na loď vemte, především pokud zpátky z Albánie chcete jet přes Kosovo), vystoupíte až v přístavu ve Fierzë. Odtud pojedete po kvalitní asfaltové silnici směrem na Lekbibaj. V areálu přístavu v Rajë můžete nechat auto – je to asi poslední spolehlivé místo na parkování – ale problém je, že před sebou máte ještě asi 10 km po silnici. Parkování v Lekbibaj není příliš bezpečné. V Curraj i Poshtëm je možné zaparkovat u místního bar-café (nachází se u mostu naproti vodní elektrárně), pokud zaplatíte jeho provozovateli. V místě, kde silnice odbočuje doleva na most přes řeku (je zde rozcestník červené a žluté turistické trasy), sjedete ze silnice (pokud do tohoto místa přijedete později než v 15:30, už se nevydávejte na cestu, ale ubytujte se v Guesthouse Qehaja nebo v Guest House Gujtina Lekaj. Od mostu pokračujete doprava po horší cestě, po které již vede červená značená cesta. Dojedete nebo dojdete do Curraj i Poshtëm, zde odbočíte doleva na most a budete pokračovat pěšky po červené turistické stezce do Curraj i Epërm (6 hodin cesty).

Zajímavé informace o dopravě v oblasti, minibusech atd. jsou zde.