Lodě na Kománské přehradě


Lodě na Kománské přehradě

V současnosti jezdí na Kománské přehradě čtyři lodě provozované třemi společnostmi. Kománská přehrada je jedna z turisticky nejatraktivnějších lokalit v Albánii, místo na lodi doporučujeme mít s předstihem zarezervované, a to zejména pokud chcete svézt s autem. Především pokud chcete jet s autem, nepřijíždějte na místo odjezdu na poslední chvíli.
Nastoupit a vystoupit s autem je možné jen v prvním a posledním přístavu (Koman, Fierzë). Ostatní přístavy jsou určeny jen pro pěší. V ostatních přístavech vám vždy zastaví pouze loď Dragobia. Lodě Berisha a Rozafa vám zastaví v Markaji, pokud je dostatečný stav vody, v sušších obdobích zde nezastaví.

společnost Komani Lake Ferry Berisha

loď Berisha

Loď je vhodná pro přepravu aut. Kapacita 10 aut, doporučujeme předem zarezervovat a na místo odjezdu přijet s dostatečným předstihem (aspoň hodina).

Odjezd z Komanu každý den 9:00 hod.
Odjezd z Fierzë každý den 13:00 hod.

loď Dragobia

Odjezd z Fierzë každý den 6:00 hod.
Odjezd z Komanu každý den 9:00 hod.
Údajně jezdí i v zimě (nemáme ozkoušené).
Dragobia je jediná loď, která staví i v přístavu v Brise (z Fierzë ve směru na Koman cca v 6:40, z Komanu ve směru na Fierzë cca v 10:40).
Dragobia

Rozafa

Alpin

Loď Alpin je největší lodí na Kománské přepravě, je vhodná pro přepravu aut. Pozor, loď bývá velmi přeplněná, pokud chcete převážet auto, doporučujeme rezervaci alespoň týden předem.
Loď je moc velká na to, aby přistála v Markaji. Musíte dojet až do Fierzë a odtud kus cesty zpět.

Odjezd z Fierzë každý den v 9:00.
Odjezd z Komanu každý den ve 12:00.


Upozornění na Albánský faktor
Při cestách po Albánii je třeba vždy pamatovat na existenci tzv. Albánského faktoru. Ten se může projevit např. tím, že loď, se kterou plánujete jet, nejede. S tím prostě v Albánii musíte počítat.
Jízdní časy lodí na této stránce samozřejmě platí jen v období turistické sezóny.
Jak se dostat do Curraj i Epërm?
Chcete-li se dostat do Curraj i Epërm, z lodi vystoupíte buď v Markaji, nebo ve Fierzë.
Markaji vystoupíte, pokud na lodi nevezete auto. Markaj se nachází přibližně v polovině přehrady. Není tu pořádný přístav, takže lodě zde automaticky nezastavují, musíte se domluvit s lodní posádkou. Za nižšího stavu vody tu staví jen Dragobia. Z Markaje vede značená cesta do Curraj i Epërm.
Vezete-li na lodi auto (auto si na loď vemte, především pokud zpátky z Albánie chcete jet přes Kosovo), vystoupíte až v přístavu ve Fierzë. Odtud pojedete po kvalitní asfaltové silnici směrem na Lekbibaj. V areálu přístavu v Rajë můžete nechat auto – je to asi poslední spolehlivé místo na parkování – ale problém je, že před sebou máte ještě asi 10 km po silnici. Parkování v Lekbibaj není příliš bezpečné. V Curraj i Poshtëm je možné zaparkovat u místního bar-café (nachází se u mostu naproti vodní elektrárně), pokud zaplatíte jeho provozovateli. V místě, kde silnice odbočuje doleva na most přes řeku (je zde rozcestník červené a žluté turistické trasy), sjedete ze silnice (pokud do tohoto místa přijedete odpoledne nebo večer, doporučujeme se ubytovat v Guesthouse Qehaja – zdejší ubytování je spojeno s gastronomickým zážitkem) a pokračujete doprava po horší cestě, po které již vede červená značená cesta. Dojedete nebo dojdete do Curraj i Poshtëm, zde odbočíte doleva na most a budete pokračovat pěšky po červené turistické stezce do Curraj i Epërm (6 hodin cesty).

Zajímavé informace o dopravě v oblasti, minibusech atd. jsou zde.