Kdo jsme


Historie

Projekt Albanian Challenge se zrodil v hlavě Honzy „Challengera“ Baláka, který s přáteli navštívil severoalbánské hory v letech 2012, 2013 a 2014 a po třetí návštěvě přemýšlel, jak na své předchozí zkušenosti a zážitky v oblasti navázat. I průzkum albánských hor se začínal stávat rutinním a vznikla tak myšlenka, která charakter předchozích výprav významně přesahovala: „Co takhle něco vytvořit v té opuštěné vesnici, kterou jsme v létě našli?“ Tak na podzim roku 2014 začal vznikat celý projekt Albánská výzva, centrem jehož zájmu byla a je izolovaná vesnice Curraj i Epërm a oblast v jejím okolí. Během následujících 9 měsíců se rozjely projekty na opravu kostela, značení turistických tras nebo stavbu mostu v sousední vesnici Theth, které díky velmi úspěšnému prvnímu ročníku projektu budou mít své pokračování i v letech příštích.

V roce 2015 se do projektu zapojila stovka dobrovolníků, kteří s námi jeli do Albánie, a velké množství dalších podporovatelů a sponzorů. V roce 2016 nás bylo přes 170. V roce 2017 předpokládáme v Albánské výzvě přibližně stovku účastníků.

Kdo za tím stojí v roce 2017

Aktuálně je nás ve stálém organizačním týmu šest a náš spolek Albanian Challenge, z.s. sídlí v Brně. Kromě samotného projektu v létě musíme řešit spoustu dění i během roku, z těch příjemnějších jsou to různá setkání a přednášky, ale je nutné taky komunikovat s úřady, řešit legislativu, finance, tvořit výkresovou dokumentaci, vymýšlet projekty, jednat s domorodci, shánět materiál a další.

Nicméně máme i spoustu dobrovolníků, kteří nám s přípravami pomáhají. Kdokoliv se k nám takto může přidat ať již na pomoc s přípravami nebo jako dobrovolník na léto.

Naším cílem je založit v Curraj I Epërm letní komunitu, která bude určena pro lidi, co milují dobrodružství. Pokud už dlouho sníš o dobrodružném cestování, ale zkušenosti ti chybí, nabízíme přesně to, co chceš. Kromě toho, že poznáš, jaké je to být v izolované vesnici v horách, kde navážeš spoustu nových přátelských vztahů (viz např. Humans of Albanian Challenge).

 

Honza Balák – Challenger

aacHlavní mozek a iniciátor projektu, bez Honzy by Albanian Challenge nikdy nebyla. Všechno vymyslel a natáhl v první fázi projektu své známé. Můžete se s ním setkat na přednáškách o projektu, a taky v létě jako s vedoucím celé komunity.
Jak já říkám, Honza má přemíru neuvěřitelných nápadů, pokud ale pozorně posloucháte, 30 %* z nich je realizovatelných (jak říká sám: 50 % je realizovatelnejch, ale fyzikální zákony a nedostatečné financování pořád stojí proti mně) a nějak takto vznikla i Albanian Challenge.
Vyžívá se v organizování expedic do míst, kam by nikdo jiný nešel. Od 18 cestuje sám, a na to, že je mu jen 26 let, už navštívil úctyhodný počet zemí – mimo jiné k jeho největším cestám patří třeba pozemní cesta z ČR do Malajsie nebo expedice Felicií do Iráku. Vystudoval dvě vysoké školy a je promovaný inženýr v energetice. Nicméně po tom, co se albánský projekt začal rozjíždět ve větší míře, než sám čekal, rozhodl se opustit práci a naplno se věnovat svým cestovatelským a výrobním projektům (Albánská výzva není jeho jediný projekt).
V opuštěných horách potřebujete vůdce a Honza je přesně ten typ člověka, který vás svou jistotou tolik ubezpečí, že ho prostě poslouchat budete.

Co tě baví na Albánii: Můžete tu být první téměř ve všem, v čem začnete podnikat.

Životní moto: Každá země je krásná, když víte, kam se dívat a kam radši ne. Rozdíl mezi šílenstvím a genialitou je vyjádřen pouze mírou úspěchu.

Čím jsi chtěl být jako malý Honzík: projektový manager, konstruktér

FB: https://www.facebook.com/balakjan
e-mail: email@janbalak.com

 

Robert Dobra – Robin

DSC_4377Robin, tak přímo pro něj jsme si před rokem přišli na UK 🙂 Potřebujete někoho, kdo umí albánsky? Kde jinde než mezi studenty albánštiny.
Robin se ukázal nejen jako ten, co umí jazyk, ale taky jako aktivní a kreativní člověk, který jde po hlavě do každého dobrodružství. Mimo jiné je i skvělý grafik – kdo asi dělal naše logo, web nebo plakáty?
Studuje balkánská studia a po dvou letech studia albánštiny mu nedělalo v létě problém dělat překladatele pro naši velvyslankyni, když nás v Curraji navštívila. Je mu 26 let a je to naše pražská spojka. Jeho tatínek je albánec, není tedy překvapivé, že má k Balkánu velmi blízko. Mimo jiné taky hraje na kytaru (a občas i nervy 🙂 ), nedokáže žít bez hudby a v životě věří, že kde je vůle, tam je většinou i cesta.

Co tě baví na Albánii: Atmosféra, jiná mentalita lidí, to že si jsou sobě často blíž: je to už přece jenom jih, nikdo se na vás nedívá jako na blázna, když ho vůbec neznáte a začnete se s ním třeba v buse bavit; albánština je super a dějiny etnika jsou úžasně turbulentní 🙂

Životní moto: „Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“

V čem ti AC změnila život: Přinesla mi (a věřím že ještě přinese) ranec zkušeností, nejenom týkajících se země a jazyka.

Čím jsi chtěl být jako malý Robík: Samozřejmě popelářem, pak jsem ale zjistil, že v Albánii žádní nejsou… 🙂 (poslední dobou se to už dost zlepšuje!)

FB: https://www.facebook.com/robert.dobra
e-mail: robert.dobra@albanianchallenge.org

 

Vojta Kaska

Vojta2Vojta dělá přesně to, čemu nikdo z nás nerozumí. Pro Albánskou výzvy obíhá všechny úřady, vyplňuje formuláře a vlastně ani nevíme co, prostě dělá práci, od které se všichni ostatní držíme na míle daleko. Co bychom bez něj dělali? Žije v Brně, přesto nevlastní šalinkartu. Všude se totiž dopravuje výhradně na kole, kterému se v jeho rodných Českých Budějovicích říká hapina.
Vojta je tělem i duší skaut. Albánii poprvé navštívil v roce 2013, když s Challengerem neúspěšně sjížděli řeku, co nikdo ještě nesjel. Loni se vrhnul do přípravy vlastního cideru.

Co tě baví na Albánii: Příroda, toulání se po horách, kamarádi, dobrodružství.

Životní moto: Počítej se zákony, ale i s tím, že existují výjimky.

Čím jsi chtěl být jako malý Vojtík: Bačou nebo kominíkem.

FB: https://www.facebook.com/vkaska
e-mail: vojtech.kaska@albanianchallenge.org

 

Erika Lorencová
aabJá… No, žeprej samochvála smrdí 😀 Je mi 24 a studuji v Brně na MUNI Zoologii a Environmentalistiku. Na zoologii dělám výzkum na hydrobiologii a zaměřuju se na vodní šneky, ano, chodím sbírat šneky do rybníků a neuvěřitelně mě to baví. Miluju svou školu.
A taky miluju cestování, cestuju občas pěšky :), šla jsem pěšky do Říma a letos do Albánie. Mým snem je prodat svůj majetek a na pár let vypadnou do světa.
Vlastně ani nevím, jak jsem se dostala v AC na mou “pozici”, ale asi to souvisí s mou osobností, kdy se snažím v ničem nevidět problém, ale výzvu. Taky nemám ráda chození kolem horké kaše a dlouhé debatování, raděj rovnou jednám 🙂 V projektu se starám hlavně o dobrovolníky, komunikaci s nimi, organizování přednášek a kritizuju všechny Honzovy nápady :). Nyní jsem v Tiraně na pracovní stáží v organizaci na ochranu přírody.

Životní moto: Pochází z jednoho hlubokého filmu, z Kung-fu pandy :D, řekla ho stará moudrá želva, co pak umřela: “The past is a history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why they call it ‘the present’”

Čím jsi chtěla být jako malá Erička: Jako malá jsem chtěla být zoologem a jako velká jsem zoologem. Taky jsem jako malá chtěla cestovat a taky jako velká cestuji 🙂

FB: https://www.facebook.com/erika.lorencova
e-mail: erika.lorencova@albanianchallenge.org

 

Jiří Němec

albV létě 2016 Honza (Challenger) dostal nabídku odsávat bahno v Kazachstánu, a bylo třeba najít někoho, kdo by ho v létě v Curraji na dva až tři týdny v roli vedoucího zastoupil, případně mu byl pravo rukou. Požadavky byly asi tyto: muž, který už byl s náma v Curraji, se základními znalostmi Albánie, s přirozenou autoritou, pokorou, ochotný zůstat v Curaji alespoň 5 týdnů, rozhodný, spolehlivý a jistotu okolí dodávající.

Volba padla na Juru. Je mu 22 let, loni strávil v Albánii dva týdny a letos v lednu se zúčastnil Zimní expedice. Studuje Mezinárodní vztahy a Politologii na MU v Brně, takže není divu, že se zajímá o diplomacii v oblasti Blízkého východu a Balkánu. Baví ho střelba, bojová umění, downhill mountainbiking a expediční turistika. Navštívil již 20 zemí nejen v Evropě a má jizvu v duhovce levého oka. Po letoším létě, kdy byl Honzovou pravou rukou, se přidal do našeho týmu.

Co tě baví na Albánii: Albánie samotná 🙂 Pak hlavně místní a jejich mentalita a samozřejmě příroda.

Čím jsi chtěl být jako malý Jiřík: Popelářem (měl jsem dokonce i vlastní malou popelničku :D) a imperátorem (něco jako Caesar), což, uznávám, jsou trošku kontradiktorní cíle.

Jak jsi vzal, když tě Honza požádal o jeho zástup v létě: Překvapilo mě to, ale jako ješitného egoistu samozřejmě příjemně. Jen se asi budu muset trochu mírnit v tendencích vyhlásit samozvanou Autonomní Currajskou republiku 😀

FB: https://www.facebook.com/jura.nemcu

 

Honza „Johny“ Jochec