Cesta do Curraj i Epërm


Nejlepším dopravním prostředkem pro cestu do Albánie je určitě auto. Při cestě do Curraj i Epërm si můžete vybrat ze 4 tras napříč Balkánem:

Autem napříč Balkánem

ČR – Slovensko – Maďarsko – Srbsko – Černá Hora – Albánie

Cena dopravy autem tam a zpět vás vyjde na cca 7000 Kč, včetně mýta a benzínu. Jedna cesta Brno-Shkoder trvá asi 20 hodin. Pro cestu stačí OP nebo pas, zelená karta, souhlas vlastníka s půjčením vozidla, není-li auto vaše, (stačí nechat podepsat). Pro cestu není potřeba pas, mezinárodní řidičský průkaz ani notářsky ověřené zapůjčení vozidla.

Tuto trasu doporučujeme, má asi 1200 km. Pokud nechcete kupovat slovenskou dálniční známku, jeďte rakouský Haiburg an der Donau a následně do maďarského Mossonmagyarorváru, v tomto městě si na některé z benzínek kupte dálniční registraci, stačí nahlásit SPZ a vaše auto bude zařazeno do elektronického mýtného systému. Karty berou na benzínkách v Maďarsku bez problémů, pokud si dálniční registraci koupíte už na Slovensku, zaplatíte výrazně víc. Následně pojedete po velice kvalitních maďarských dálnicích, objedete Budapešť Szeged, až dojedete na hraniční přechod Roszke-Horgoš (Хоргош).

Pokračujte po dálnici směrem na Beograd. Mezi hranicí a městem Novi Sad pravidelně číhají policejní hlídky zaměřené na zahraniční vozy, takže pozor. Mýto se vybírá na 2-3 mýtných branách a stojí 5€ za celou trasu do Beogradu. Lze platit eurem nebo kartou. Na okruhu kolem Beogradu směřujte na Čačak po silnici E763 nebo 22 dle místního značení. Na výjezdu z města Lazarevač se nachází nepřehlédnutelný supermarket řetězce DIS, kde lze nakoupit zásoby a platit kartou. Pokračujte po silnici E763 na černohorské hranice. Pokud se blíží noc, utábořte se kolem města Užice, dál na jih jsou tak vysoké hory, že ze silnice nelze nikam uhnout. Ráno pokračujte, překročte srbsko-černohorskou hranici a projeďte až do města Podgorica. Cestou si užívejte výhledy na pohoří Morača. V Černé Hoře se platí eurem. V Podgorici odbočte doleva a dejte se na Hani i Hoti, což je název hraničního přechodu do Albánie na břehu Skagarského jezera. Na albánské straně jsou kvalitní silnice a snadno po nic dojedete do centra Shkoderu. Do centra vedou směrovky s nápisem Qendër (centrum). Pokud se ztratíte, hledejte velmi známou restauraci Tradita.

Ceny a mýta

česká dálniční známka (10 dní) – 310 Kč
slovenská dálniční známka (10 dní) – € 10 (270 Kč)
maďarská dálniční známka (10 dní) – 2975 HUF (220 Kč)
maďarská dálniční známka (měsíc) – 4780 HUF (450 Kč)
mýto Subotica-Beograd – € 5 (135 Kč)
nafta, benzín – cenově jako u nás, kromě předražených benzínek MOL v Maďarsku

Česko – Rakousko – Slovinsko – Chorvatsko – Černá Hora – Albánie

Tato trasa je jednoznačně nejpohodlnější, ale taky nejdražší. Cena dopravy autem tam a zpět vás vyjde na cca 8000 Kč, včetně mýta a benzínu. Jedna cesta Brno-Shkoder trvá asi 16 hodin. Pro cestu stačí OP nebo pas, zelená karta, souhlas vlastníka s půjčením vozidla, není-li auto vaše, (stačí nechat podepsat). Pro cestu je vhodné mít mezinárodní řidičský průkaz, i když v praxi nebyl nikdy vyžadován.

Trasa

Brno – Wien – Graz – Maribor – Zagreb – Zadar – Split – Neum (Bosna Herzegovina) – Dubrovnik – Leptane (trajekt přes Boku Kotorskou) – Bar – Shkodër.

Ceny a mýta

rakouská známka (10 dní) – € 8,7 (250 Kč)
slovinská známka (10 dní) – € 12 (324 Kč)
mýto Macejn-Zagreb-Split – 267 HRK (1 000 Kč)
mezinárodní ŘP – 50 Kč na počkání
benzín a nafta všude jako u nás

Česko – Slovensko – Maďarsko – Srbsko – Kosovo – Albánie

Pro tuto trasu je nezbytné mít dva cestovní doklady (občanský průkaz + cestovní pas), jinak není možné vjet do Kosova! V Kosovu neplatí zelená karta, je třeba zakoupit místní pojistku.

Tuto trasu používáme nejčastěji, protože se díky ní dá vyhnout plavbě po Kománské přehradě, která celou cestu může značně prodloužit. Kosova se není třeba bát, válka už dávno skončila a nyní je to civilizovaná země. Cena je asi 7500 Kč za cestu autem tam i zpět. Výhoda je, že ušetříte za campy a trajekt přes Kománskou přehradu. Kosovo neuznává vstup na OP bez čipu, chtějí pasy. Pas s kosovským razítkem pro změnu nesmíte ukázat v Srbsku, takže pro Srby si nechte svůj OP a Kosovanům dejte pas, který ale už nesmíte ukazovat v Srbsku.

Trasa

Brno – Bratislava – Budapest – Szeged – Beograd – Niš – Prokuplje – Priština – Prizren – Djakovica – Bajram Curri – Curraj i Poshtëm. Cesta vede po dálnici až na úsek mezi Niší a Prištinou a z Prizrenu do Curraj i Poshtëm.

Ceny

česká dálniční známka (10 dní) – 310 Kč
slovenská dálniční známka (10 dní) – € 10 (270 Kč)
maďarská dálniční známka (10 dní) – 2975 HUF (220 Kč)
maďarská dálniční známka (měsíc) – 4780 HUF (450 Kč)
mýto Subotica-Beograd – € 5 (135 Kč)
mýto Beograd-Niš – € 6,5 (175 Kč)
zelená karta Kosovo (14 dní) – € 16 (432 Kč)
nafta, benzín – cenově jako u nás, kromě předražených benzínek MOL v Maďarsku

Česko – Slovensko – Maďarsko – Chorvatsko – Bosna a Herzegovina – Černá Hora – Albánie

Tato trasa je nejkratší, ale nedoporučujeme ji kvůli špatnému stavu silnic v Bosně a Hercegovině.

Minibusem nebo autem na hráz Kománské přehrady

Jak ze Shkoderu:

  • Pokud jste přijeli vlastním autem, můžete vyrazit dál na hráz Kománské přehrady vlastním autem a zaparkovat ho v kempu u mostu v Komanu (placené, ale bezpečné parkování za 3 € / den, nebo ho nechat někde u silnice, jako to dělají Albánci. Na začátku května jsme projeli cestu 2× v 5 lidech s plně naloženou Felicií bez problémů za 2 hodiny. Je třeba pamatovat, že dál za obcí Vau Dejes již není žádná benzínová stanice Obchody jsou v Komanu a na hrázi Komanské přehrady. Poslední krátký úsek cesty (od kempu na hráz) vede tunelem a v časech, kdy přijíždí lodě je tu docela rušno, také není problém si něco stopnout. Můžete projet až na hráz, ale parkovat tu dlouhodobě nemůžete, takže musíte mít čas na parkování a následnou cestu na hráz.
  • Alternativou je svézt se některým z mnoha mikrobusů, které odjíždí kolem 6:30 od restaurace Tradita na hráz Kománské přehrady. Mikrobus je potřeba téměř vždy objednat a jedná se o auta typu Ford Transit, Ford Galaxy nebo VW Sharjan. Mikrobusy trasu projedou za cca 2 hodiny, jejich cena je kolem 5 € na osobu. Mikrobus vám rádi zařídíme, když nás kontaktujete.

Lodí a pěšky

Lodí po Kománské přehradě

Cesta dál je možná pouze lodí. Z hráze Komanské přehrady vyráží lodě v 9:00 ráno. Zároveň vyráží jak loď Alpin, tak loď Berisha. Velká loď Alpin vám v mělkých vodách Markaje nebude schopna zastavit, takže pokud chcete vystupovat v Markaji, je třeba jet Berishou. Cesta trvá asi 2,5 hodiny a stojí kolem 5 €. Z Markaje vede naše turistická značka.

Plavba po Komanské přehradě je mimořádně romantický zážitek. Přehrada se nachází v nadmořské výšce kolem 180 m a vrcholy okolních hor mají přes 2000 m, což způsobuje velmi fotogenické scenerie plné vysokých a kolmých skalních stěn, vodopádů a roklin. Voda v přehradě je až na úsek před hrází velmi čistá a poměrně studená.

Lodě na Kománské přehradě
Po Kománské přehradě jezdí více lodí více provozovatelů. Přehled lodí a informace o nich najdete zde.
Pokud jedete do Curraj i Epërm a nevezete na lodi auto, řekněte kapitánovi, aby vám zastavil v Markaji, ne vždy se tu staví. Pokud čeká v Markaji albánské auto, můžete využít jeho služeb a nechat se převézt až k elektrárně v Curraj i Poshtëm a ušetřit tak cca 2 hodiny cesty. Cena za odvoz je 1-2 €.

Na některé lodě je možné naložit auto. Můžete tak udělat kombinaci, že do Albánie pojedete přes Černou horu, dojedete na hráz Kománské přehrady, auto naložíte na loď a dojedete až do „konečné“ ve Fierzë. V Curraj i Poshtëm ale může být problematické najít vhodné místo pro parkování. Jediné místo v lokalitě, o kterém víme, že se tam dá celkem bezpečně zaparkovat, je přístav v Rajë. Případně můžete auto nechat někde u silnice.


Pěšky do Curraj i Epërm

Z Markaje do Curraj i Epërm vede naše červená turistická značka, i tak ale přikládáme popis cesty. Po vystoupení z trajektu v přístavu v Markaji je potřeba vyškrábat se 20-50 výškových metrů na krásnou asfaltovanou cestu. Po ní pokračujte směrem na Lekbibaj a držte se na východním břehu řeky Lumi i Mertur. Asfaltová cesta pokračuje dál do Lekbibaje přes most, vy zůstaňte na pravém břehu a pokračujte po polní cestě až k mostu u hydroelekrárny v Curraj i Poshtëm. Zde přejděte na druhý břeh řeky. Dál se držte našeho turistického značení směr Curraj Eperm a Thethi. Čeká vás výstup od řek Luni i Currajve ve výšce asi 300 m do průsmyku v 850 metrech nad mořem a překonání několika menších horských hřebenů. Do Curraj i Epërm byste měli z přístavu v Markaji dorazit za cca 6 hodin. Vzdálenost je 15 km.Letadlem

Praha – Tirana, Bratislava – Tirana

Letecky se sice dostanete rychle do Tirany, ale pak vás čeká cestování po Albánii a ve výsledku vám bude cesta trvat déle, než kdybyste jeli autem. Popis, jak se z Tirany dostat do Curraje, najdete zde.

Linka Bratislava – Skopje, Praha – Podgorica

Letecky se můžete dostat i do makedonského Skopje (Wizz Air) nebo do černohorské Podgorice (ČSA, SmartWings).

Vlakem

Železniční spoj do Baru

Do černohorského Baru se můžete dostat vlakem. Na spoj musíte mít místenku, které v létě bývají s určitým předstihem vyprodané. Pokud nemáte režijku, je to celkem drahý způsob cesty. Navíc vás pak čeká přesun z Baru do Komanu.

Autobusem

Linka Kraków – Brno – Dubrovnik – Shkodër

Polská společnost Elabus provozuje autobusovou linku Kraków – Brno – Dubrovnik – Shkodër. Linka je v provozu v letních měsících od půlky června do konce září. Odjezd z Brna je v pátek v 15:30, příjezd do Shkodëru v sobotu ve 21:30. Zpět odjezd ze Shkodëru v neděli v 7:30, příjezd do Brna v pondělí ve 13:00. Jednosměrná jízdenka stojí 280 PLN (červenec 2017).
Ze Shkodëru se snadno dostanete furgonem do Komanu, odtud lodí do Markaje a odtud po červené turistické značce do Curraj i Epërm.
Jízdenky bývají dlouho předem vyprodané.