Letecká linka Praha-Tirana


Letecká společnost Travel Service a. s. (SmartWings) začala létat na obnovené lince Praha – Tirana. Z Prahy do Tirany létá přes léto v pondělí a ve čtvrtek ve 12:40, zpátky v pondělí a ve čtvrtek v 15:30. Pro cestu do severní Albánie sice nadále považujeme za nejrychlejší a nejekonomičtější auto, při kombinaci s cestováním po jiných částech Albánie ale letecký spoj může být pro někoho zajímavý. Kromě linky Praha – Tirana jsou použitelné také linky Bratislava – Tirana (SmartWings) a Bratislava – Skopje (Wizz Air).

Protože dostáváme dotazy, jak se v případě leteckého spojení dostat do Curraj i Epërm, přinášíme přehled možností veřejné dopravy z Tirany. Většinu spojů ale nemáme osobně vyzkoušenou a informace čerpáme z jiných zdrojů. Pokud tedy cestu absolvujete a budete mít osobní zkušenosti s uvedenými furgony a autobusy, budeme rádi, když nám o nich napíšete.

Variant, jak se z Tirany dostat do Curraje, je několik. Informace o možnostech dopravy lze hledat zejména zde (např. konkrétní místa odjezdu autobusů, kontakty na řidiče furgonů).
Z letiště do Tirany se dostanete snadno např. autobusem, který jezdí každou hodinu.

A) Tirana → Bajram Curri → Curraj i Epërm
Z Tirany můžete jet minibusem do Bajram Curri. Měl by z Tirany odjíždět v 5:00, do Bajram Curri dorazí přibližně ve 14:00. Z Bajram Curri je to už poměrně blízko (27 km) do Lekbibaj, odkud vede naše značená turistická stezka do Curraje, a mělo by jít se tu domluvit na odvozu (taxi).

B) Tirana → Shkodër → Koman → Markaj → Curraj i Epërm
Podle journeytovalbona.com existuje přímý furgon z Tirany do Komanu. Řidič se údajně jmenuje Gjelosh Susaj a jeho číslo je 068 57 21 759.
Spíš ale lze předpokládat, že z Tirany pojedete autobusem do Shkodëru nebo do Pukë. Protože s těmito autobusy nemáme vlastní zkušenost a museli bychom uvádět informace převzaté z jiných webů, odkážeme Vás pro konkrétnější informace o spojích na googlení a pokud nějaký autobus vyzkoušíte, budeme rádi, když nám o svých zkušenostech napíšete. Ze Shkodëru do Komanu jezdí mikrobusy od hotelu Tradita v 6:30 ráno.
V Komanu nasednete na loď Berisha nebo Dragobia, které odjíždí v 9:00, a požádáte, aby vám zastavili v Markaji. Kdyby vám tyto dvě lodi ujely, musíte jet ve 12:00 lodí Alpin, která ale kvůli hlubokému ponoru v Markaji zastavit nemůže a museli byste vystoupit až ve Fierzë.
Z Markaje již vede naše značená červená stezka do Curraj i Epërm, cesta trvá asi půl dne. Nebudete-li hned ten den chtít dojít až do Curraje, můžete se ubytovat v guesthouse Qehaja, kolem kterého budete procházet přibližně po hodině cesty z Markaje.

C) Tirana → Theth → Curraj i Epërm
Zcela jiná je trasa přes Theth, kterou můžete zkusit třeba cestou zpět (popis je ale ve směru tam). Z Tirany se dostanete mikrobusem do Thethu s přestupem ve Shkodëru nebo v Hani Hotit. Theth je turisticky profláklá obec, je tam spousta poměrně drahých guesthousů. V Thethu buď můžete nějakou dobu zůstat a projít si okolí, nebo můžete hned první den vyrazit po naší červené turistické značce směr Curraj. Cesta pěšky je na dva dny celkem klidným tempem. První den dorazíte do Fusha e Denellit – to je louka, kde přes léto pobývá pastevecká rodina, od které si můžete koupit sýr. Viz mapa. Další den dojdete až do Curraje – jděte po červené, ne po modré, která je velmi náročná. Pozor, kdyby bylo mimořádně suché léto, pramen ve Fusha e Denellit vyschne a vy budete muset nést z Thethu zásobu vody na celé dva dny.

Uvedené informace jsou aktuální ke dni 20. 6. 2017.