FAQ


Často kladené otázky

Co je Curraj i Epërm?

Curraj i Epërm je horská vesnice v severní Albánii, která trpí vylidňováním. Vesnice je kvůli velmi obtížnému horskému terénu odříznutá od civilizace a její obyvatelé ji opouštějí. Projektem Albánká výzva tomu chceme zabránit. V okolí se nacházejí obce Theth a Valbona, které se před časem ocitly v podobné situaci, ale díky turistům se z nich staly vyhledávané destinace a místní tak získali důvod neodcházet.

Proč si místní nepostaví most nebo nevyznačí turistické cesty sami?

Počet obyvatel horské vesnice Curraj i Epërm v posledních letech klesl tak prudce, že vesnice je na pokraji zániku. Pár posledních obyvatel již není samo schopno vesnici vrátit základní infrastrukturu. Bez základní infrastruktury a bez možnosti obživy velmi brzy odejdou i poslední obyvatelé.

Máte podporu místních obyvatel?

Při přípravě projektu i během našeho působení ve vesnici s místními intenzivně spolupracujeme. Dobré vztahy s obyvateli vesnice jsou pro nás klíčové. Jsme také významnými odběrateli místních produktů (např. ovčí sýry) a služeb jako doprava materiálu oslími karavanami, průvodcovské a ubytovací služby apod. Vesničanům jsme poprvé v historii dali možnost obživy v turistickém ruchu.

Nehrozí, že do místa přivedete masovou turistiku a oblast tím ztratí své kouzlo?

Určitě nemáme strach, že by údolí obsadili turisté v masovém měřítku. Základním filtrem je, že kdo se chce do vesnice Curraj i Epërm dostat, musí jít asi půl dne horským terénem, pro jakýkoliv dopravní prostředek nepřekročitelným. Domníváme se, že turisté v menším množství, kteří využijí místní služby (ubytování, občerstvení), mohou vesnici pomoct přežít.

Jak můžu podpořit projekt Albánská výzva?

Možností je více

Co je Vaše organizace zač?

Jsme mladí lidé, z velké části studenti nebo absolventi, kteří chtějí aktivně strávit svůj volný čas a pokusit se o něco, o co se pokusil málokdo. Aby naše počínání mělo oficiální právní formu založili jsme spolek Albanian Challenge, z. s. Neomezujeme se jen na lidi z České republiky, očekáváme mezinárodní účast na našich projektech.

Kde Vaše projekty probíhají?

Albánská výzva je celé portfolio projektů, vlastní realizace většiny akcí probíhá v severní Albánii v regionu Tropojë, ve vesnici Curraj i Epërm anebo v jejím okolí na ploše zhruba 400 kilometrů čtverečních. Kromě akcí v Albánii pořádáme různé společenské, dobrodružné, rozvojové akce a přednášky v České republice, na Slovensku a v Polsku. Viz seznam akcí.

Kdy budete v budoucnu pokračovat?

V roce 2017 budeme v Curraj i Epërm od 16. července do 12. srpna, náš pobyt bude rozdělen do 4 turnusů. Turisté nás mohou navštívit kdykoliv v tomto období a zůstat libovolně dlouhou dobu, účastníci mohou přijet na 1-4 týdnů dle vlastního výběru.

Na jak dlouho můžu přijet?

Délka pobytu záleží jen na tom, jak dlouho si chceš vychutnávat tento nádherný kout planety.

Kolik mě to bude stát?

Za první týden se platí účastnický poplatek 2600 Kč (95 €), za každý další týden 675 Kč (25 €). Tato cena zahrnuje ubytování v kempu, stravování a veškeré aktivity spojené s pobytem. K tomu je nutno připočíst náklady na dopravu a zdravotní pojištění. Zpáteční dopravu budeme zajišťovat za 3500 Kč (130 €) auty.

Jaký je rozdíl mezi tím, když přijedu jako turista nebo jako účastník?

  • Účastníci mají od nás zajištěné ubytování, stravování,  dobrovolný program, mohou využít společné dopravy do Albánie, společného pojištění apod. Cena pro účastníky je fixní bez ohledu na délku pobytu, minimální délka pobytu je 1 týden, maximální délka není stanovena. Očekáváme však, že se účastníci zapojí do našich aktivit jako je značení turistických stezek, stavba mostu, oprava kostela, vaření atd.
  • Turisté mohou přijet na libovolně dlouhou dobu kdykoliv. Přijíždějí na vlastní pěst. Mohou se připojit do naší společné dopravy a za přiměřenou úhradu jim poskytneme stravování v Curraji. Přijet jako turista může ten, kdo nechce být zapojen do organizované skupiny a vyhovuje mu nezávislost.

Mám dávat vědět, pokud přijíždím jako turista?

V lokalitě mezi Kománskou přehradou a vesnicí Theth není žádný obchod. Pro každého, kdo přijde do Curraj i Epërm, je nutné zajistit zásoby. Do vesnice nevede žádná cesta pro auta, vše se do ní dodává na oslech. Pokud přijedete jako turisté v početnější skupině a budete očekávat poskytnutí stravování, doporučujeme ohlásit nám svůj příchod předem. Chcete-li, můžeme Vám zprostředkovat ubytování u místních.

Jak bude řešena doprava na místo?

Doprava bude zajišťována osobními auty a dodávkami.

Jak to bylo v roce 2016:
Cesta tam: auta odjížděla z Brna v pátek odpoledne, příjezd do Curraj i Poshtëm v průběhu sobotního odpoledne. V závislosti na čase příjezdu se posádka buď ještě ten den vydala přes hory, nebo se ubytovala v Guesthouse Qehaja a na cestu přes hory, která s batohem trvá přibližně 5 hodin, se vydala až ráno.

Cesta zpět: odchod z C.E. v sobotu ráno. V závislosti na situaci na hraničních přechodech a jiných dopravních vlivech příjezd do Brna většinou v neděli večer nebo v průběhu pondělí.

Máte v Albánii nějakou nouzovou linku?

V Curraj i Epërm není mobilní signál, proto tu máme non-stop zapnutý satelitní telefon. Více o možnostech jak nás kontaktovat

Je mi více jak 30 let. Můžu přijet?

Albánská výzva je koncipovaná jako akce pro mladé do 30 let. Pokud nás chcete navštívit jako turista na pár dní, pak samozřejmě není problém přijet bez ohledu na věk.

Je mi méně než 18 let. Můžu přijet?

Nemůžeme za žádného z účastníků převzít odpovědnost. Chce-li se zúčastnit někdo, kdo ještě není plnoletý, je nutné, aby 1. měl písemný souhlas rodičů (ten musí být, kvůli případným problémům při překračování hranic, úředně ověřený), 2. jel s ním někdo plnoletý, kdo za něj převezme zodpovědnost.