Historie
Projekt Albanian Challenge se zrodil v hlavě Honzy „Challengera“ Baláka, který s přáteli navštívil severoalbánské hory v letech 2012, 2013 a 2014 a po třetí návštěvě přemýšlel, jak na své předchozí zkušenosti a zážitky v oblasti navázat. I průzkum albánských hor se začínal stávat rutinním a vznikla tak myšlenka, která charakter předchozích výprav významně přesahovala: „Co takhle něco vytvořit v té opuštěné vesnici, kterou jsme v létě našli?“ Tak na podzim roku 2014 začal vznikat celý projekt Albánská výzva, centrem jehož zájmu byla a je izolovaná vesnice Curraj i Epërm a oblast v jejím okolí. Během následujících 9 měsíců se rozjely projekty na opravu kostela, značení turistických tras nebo stavbu mostu v sousední vesnici Theth, které díky velmi úspěšnému prvnímu ročníku projektu budou mít své pokračování i v letech příštích.
V roce 2015 se do projektu zapojila stovka dobrovolníků, kteří s námi jeli do Albánie, a velké množství dalších podporovatelů a sponzorů. V roce 2016 nás bylo přes 170. V roce 2017 předpokládáme v Albánské výzvě přibližně stovku účastníků.
Kdo za tím stojí v roce 2017
Aktuálně je nás ve stálém organizačním týmu šest a náš spolek Albanian Challenge, z.s. sídlí v Brně. Kromě samotného projektu v létě musíme řešit spoustu dění i během roku, z těch příjemnějších jsou to různá setkání a přednášky, ale je nutné taky komunikovat s úřady, řešit legislativu, finance, tvořit výkresovou dokumentaci, vymýšlet projekty, jednat s domorodci, shánět materiál a další.
Nicméně máme i spoustu dobrovolníků, kteří nám s přípravami pomáhají. Kdokoliv se k nám takto může přidat ať již na pomoc s přípravami nebo jako dobrovolník na léto.
Naším cílem je založit v Curraj I Epërm letní komunitu, která bude určena pro lidi, co milují dobrodružství. Pokud už dlouho sníš o dobrodružném cestování, ale zkušenosti ti chybí, nabízíme přesně to, co chceš. Kromě toho, že poznáš, jaké je to být v izolované vesnici v horách, kde navážeš spoustu nových přátelských vztahů (viz např. Humans of Albanian Challenge).
Honza Balák – Challenger
Hlavní mozek a iniciátor projektu, bez Honzy by Albanian Challenge nikdy nebyla. Všechno vymyslel a natáhl v první fázi projektu své známé. Můžete se s ním setkat na přednáškách o projektu, a taky v létě jako s vedoucím celé komunity.
Jak já říkám, Honza má přemíru neuvěřitelných nápadů, pokud ale pozorně posloucháte, 30 %* z nich je realizovatelných (jak říká sám: 50 % je realizovatelnejch, ale fyzikální zákony a nedostatečné financování pořád stojí proti mně) a nějak takto vznikla i Albanian Challenge.
Vyžívá se v organizování expedic do míst, kam by nikdo jiný nešel. Od 18 cestuje sám, a na to, že je mu jen 27 let, už navštívil úctyhodný počet zemí – mimo jiné k jeho největším cestám patří třeba pozemní cesta z ČR do Malajsie nebo expedice Felicií do Iráku. Vystudoval dvě vysoké školy a je promovaný inženýr v energetice. Nicméně po tom, co se albánský projekt začal rozjíždět ve větší míře, než sám čekal, rozhodl se opustit práci a naplno se věnovat svým cestovatelským a výrobním projektům (Albánská výzva není jeho jediný projekt).
V opuštěných horách potřebujete vůdce a Honza je přesně ten typ člověka, který vás svou jistotou tolik ubezpečí, že ho prostě poslouchat budete.
Co tě baví na Albánii: Můžete tu být první téměř ve všem, v čem začnete podnikat.
Životní moto: Každá země je krásná, když víte, kam se dívat a kam radši ne. Rozdíl mezi šílenstvím a genialitou je vyjádřen pouze mírou úspěchu.
Čím jsi chtěl být jako malý Honzík: projektový manager, konstruktér
FB: https://www.facebook.com/balakjan
e-mail: email@janbalak.com
Robert Dobra – Robin
Robin, tak přímo pro něj jsme si před rokem přišli na UK 🙂 Potřebujete někoho, kdo umí albánsky? Kde jinde než mezi albanology.
Robin se ukázal nejen jako na slovo vzatý odborník na Albánii a překladatel, ale také jako aktivní a kreativní člověk, který jde po hlavě do každého dobrodružství. V Albánii se angažuje také v jiných lokalitách (hlavně na poli turismu), s místními agenturami spolupracuje na dalších originálních projektech (Project Nivica) a mimo jiné je i skvělý grafik – kdo asi dělal naše logo, web nebo plakáty?
Vystudoval balkánská studia se specializací na albánský areál a už po dvou letech studia albánštiny překládal pro naši velvyslankyni, když nás v Curraji navštívila. V současné době se věnuje dalším prospěšným projektům v rámci iniciativy Všechny tváře Albánie, kterou s přáteli založil.
Co tě baví na Albánii: Atmosféra, jiná mentalita lidí, to že si jsou sobě často blíž: je to už přece jenom jih, nikdo se na vás nedívá jako na blázna, když ho vůbec neznáte a začnete se s ním třeba v buse bavit; albánština je super jazyk a dějiny etnika jsou úžasně turbulentní 🙂
Životní moto: „Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“
V čem ti AC změnila život: Přinesla mi (a věřím že ještě přinese) ranec nových zkušeností, nejenom týkajících se země a jazyka.
Čím jsi chtěl být jako malý Robík: Samozřejmě popelářem, pak jsem ale zjistil, že ve většině Albánie žádní nejsou… 🙂 (poslední dobou se to už dost zlepšuje!)
FB: https://www.facebook.com/robert.dobra
e-mail: r.dobra@gmail.com
Vojta Kaska
Vojta dělá přesně to, čemu nikdo z nás nerozumí. Pro Albánskou výzvy obíhá všechny úřady, vyplňuje formuláře a vlastně ani nevíme co, prostě dělá práci, od které se všichni ostatní držíme na míle daleko. Co bychom bez něj dělali? Žije v Brně, přesto nevlastní šalinkartu. Všude se totiž dopravuje výhradně na kole, kterému se v jeho rodných Českých Budějovicích říká hapina.
Vojta je tělem i duší skaut. Albánii poprvé navštívil v roce 2013, když s Challengerem neúspěšně sjížděli řeku, co nikdo ještě nesjel. Loni se vrhnul do přípravy vlastního cideru.
Co tě baví na Albánii: Příroda, toulání se po horách, kamarádi, dobrodružství.
Životní moto: Počítej se zákony, ale i s tím, že existují výjimky.
Čím jsi chtěl být jako malý Vojtík: Bačou nebo kominíkem.
FB: https://www.facebook.com/vkaska
e-mail: vojtech.kaska@albanianchallenge.org
Erika Lorencová
Já… No, samochvála smrdí 🙂 Je mi 25 a studuji v Brně na MUNI Zoologii a Environmentalistiku. Na zoologii se specializuji na hydrobiologii a zaměřuju se na vodní šneky, ano, chodím sbírat šneky do rybníků a neuvěřitelně mě to baví. Miluju svou školu.
A taky miluju cestování, cestuju občas pěšky :), šla jsem pěšky do Říma a letos do Albánie. Mým snem je prodat svůj majetek a na pár let vypadnou do světa.
Vlastně ani nevím, jak jsem se dostala v AC na mou “pozici”, ale asi to souvisí s mou osobností, kdy se snažím v ničem nevidět problém, ale výzvu. Taky nemám ráda chození kolem horké kaše a dlouhé debatování, raděj rovnou jednám 🙂 V projektu se starám hlavně o dobrovolníky, komunikaci s nimi, organizování přednášek a kritizuju všechny Honzovy nápady :). Nyní jsem v Tiraně na pracovní stáží v organizaci na ochranu přírody.
Životní moto: Pochází z jednoho hlubokého filmu, z Kung-fu pandy :D, řekla ho stará moudrá želva, co pak umřela: “The past is a history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why they call it ‘the present’”
Čím jsi chtěla být jako malá Erička: Jako malá jsem chtěla být zoologem a jako velká jsem zoologem. Taky jsem jako malá chtěla cestovat a taky jako velká cestuji 🙂
FB: https://www.facebook.com/erika.lorencova
e-mail: erika.lorencova@albanianchallenge.org
Jiří Němec
V létě 2016 Honza (Challenger) dostal nabídku odsávat bahno v Kazachstánu, a bylo třeba najít někoho, kdo by ho v létě v Curraji na dva až tři týdny v roli vedoucího zastoupil, případně mu byl pravo rukou. Požadavky byly asi tyto: muž, který už byl s náma v Curraji, se znalostmi Albánie, s přirozenou autoritou, pokorou, ochotný zůstat v Curaji víc než dva týdny, rozhodný, spolehlivý a jistotu okolí dodávající. Volba padla na Juru.
Je mu 23 let, byl na prvním i druhém ročníku AC a nevynechává ani expedice během roku. Studuje Mezinárodní vztahy a Politologii na MU v Brně, takže není divu, že se zajímá o diplomacii v oblasti Blízkého východu a Balkánu. Baví ho střelba, bojová umění, downhill mountainbiking a expediční turistika. Navštívil již 20 zemí nejen v Evropě a má jizvu v duhovce levého oka. Po letoším létě, kdy byl Honzovou pravou rukou, se přidal do našeho týmu.
Co tě baví na Albánii: Albánie samotná 🙂 Pak hlavně místní a jejich mentalita a samozřejmě příroda.
Čím jsi chtěl být jako malý Jiřík: Popelářem (měl jsem dokonce i vlastní malou popelničku :D) a imperátorem (něco jako Caesar), což, uznávám, jsou trošku kontradiktorní cíle.
Jak jsi vzal, když tě Honza požádal o jeho zástup v létě: Překvapilo mě to, ale jako ješitného egoistu samozřejmě příjemně. Jen se asi budu muset trochu mírnit v tendencích vyhlásit samozvanou Autonomní Currajskou republiku 😀
FB: https://www.facebook.com/jura.nemcu
Honza „Johny“ Jochec
Johny je naše nejnovější posila týmu. Je mu 24 a studuje robotiku v Ostravě. I přesto že v Albánii strávil jenom 2 týdny v roce 2016, rychle jsme poznali, že je spolehlivý, organizačně schopný a hlavně zručný, technicky vzdělaný a dokáže efektivně a rychle improvizovat a řešit problémy. Což se velmi hodí v boji s Albánským faktorem 🙂 Baví ho hory, cestování a tanec. Jezdí na kole, třeba 300 km ve třech dnech. Taky ho baví hudba a proto pracuje jako zvukař. Má rád technické věci, jako je navrhování elektroniky, konstrukce, opravy a upgrade čehokoli. Dokáže z něčeho, co na první pohled vypadá už nepoužitelně, udělat něco, co zrovna potřebujete a hlavně co funguje.
Co tě baví na Albánii: Na Albánii mě baví především panenská příroda, a pohostinnost místních lidí, kteří v porovnání s námi mají často mnohem těžší život, ale přesto si ho umí užít po svém. Na rozdíl od nás totiž nejsou zahlceni technologiemi ani každodenním spěchem za úspěchem, ale umí se radovat z maličkostí a prožít každý okamžik naplno.
Čím jsi chtěl být jako malý Džoník: Jako malý jsem chtěl být vynálezcem, něco jako Nikola Tesla 🙂 A asi mě to pořád ještě úplně neopustilo.
Životní moto: Čas je nejtvrdší měna. Můžeš ho prací proměnit v peníze a zkušenosti, učením ve znalosti, nebo ho investovat do vztahů, podle toho, co je pro tebe v danou chvíli důležitější. Nejdůležitější ale je svůj čas nepromarnit 🙂
FB: https://www.facebook.com/honza.jochec