Turistické značení
„Dostat se do Curraj i Epërm od Kománské přehrady bez turistických tras a znalosti terénu trvalo jedné z našich prvních expedic 2,5 dne. Dnes to díky značení zvládne i místa neznalý turista za 4 hodiny.“
V rámci našeho dobrovolnického projektu jsme vyznačili v okolí Curraj i Epërm více než 100 km turistických stezek. Mapu stezek naleznete zde.
Vyznačené trasy
- Markaj (Kománská přehrada) – Curraj i Epërm – Theth – červená, hlavní tranzitní turistická značka spojující Theth s Kománskou přehradou. Délka 33 km, ideální čas na přechod 3 dny. Auto lze poměrně bezpečně za úplatu zaparkovat v přístavu v Rajë (Fierzë) (42°15’52.0″N 20°00’36.3″E) – prosíme ale, nenechávejte tu auta bez domluvy s pracovníky přístavu. Pokud v přístavu zaparkujete v 6:00 nebo ve 13:00, může nastoupit na loď, která odtud v tyto časy odjíždí, a lodí popojet do Markaje; jinak se musíte od přístavu k východisku turistických stezek dostat třeba stopem. Pokud do Lekbibaj / Curraj i Poshtëm dorazíte později než v 16 h., už nevycházejte do hor a ubytujte se v guesthouse Qehaja, je to dům ve svahu nad silnicí – nad 42°17’05.6″N 19°56’23.3″E, tel. +355685645062. Curraj i Poshtëm je poslední místo, kam se dá dojet autem (ale nedá se tu bezpečně zaparkovat). Cesta z Curraj i Poshtëm do Curraj i Epërm trvá přibližně půl dne a je na ní dostatek pramenů. V Curraj i Epërm můžete přespat v našem kempu (42°20’48.7″N 19°54’48.4″E), nebo v některém ze dvou místních guesthousů (rodina pana Ndueho a rodina pana Prebibaje). Další den po hodině cesty dorazíte do osady Qereç (čteno „Čereč“), kde si doplníte zásoby vody. Qereç je asi nejizolovanější osídlené místo v Evropě, jaké známe, pokud jde o dobu cesty k nejbližší silnici. Nachází se tu rozsáhlá jeskyně Sphela e Zezë. Její prohlídka je sice dost zajímavá, buďte ale prosíme šetrní vůči všem stalagmitům, stalaktitům a stalagnátům. Následuje poměrně dlouhý úsek přes území, kterému říkáme Hobitín a kde není stálý pramen vody, pouze v oblasti za průsmykem Boshi (Qafa e Boshit) tečou přibližně do konce července malé potůčky vody v závislosti na tání sněhu. Večer dorazíte do Fusha e Denellit – louka s pramenem vody, kde přes léto žije pastevecká rodina (možnost koupit si sýr). Léto 2017 je velmi suché – pokud sem přijdete, může se stát, že pramen bude vyschlý a pastevecká rodina tu nebude, doporučujeme nést vodu, která vám vystačí na celý úsek mezi Qerec a Thethem (1,5 dne). Další den vás čeká prudký sestup do Thethu trvající přibližně půl dne.
- Curraj i Poshtëm – Bëtoshë – Querec-Mulaj – Curraj i Epërm – alternativní trasa mezi Curraj i Epërm a Curraj i Poshtëm. Vede přes opuštěné horské osady.
- Curraj i Epërm – Vranë – Lekbibaj – červená, vyhlídková trasa s vlastními vodopády a romantickým průsmykem. Na kopci nad Vranë, poblíž místa, kde přes léto žije pastevecká rodina, je úchvatná vyhlídka do okolních hor. Hezčí místo pro pozorování východu Slunce byste těžko hledali. V samotném Vranë je guesthouse s možností ubytování asi 10 lidí. Za Vranë je krásný vodopád. Ale pozor, nenechte se zmást maličkým vodopádem, který je vidět z cesty. Ten musíte přejít a až za ním najdete velký vodopád, který vytváří buben ideální pro koupání. V Gjonpepaj nepřehlédněte místní kostel (Kisha e Nikajve, 42°18’00″N 19°55’14″E). Délka 14 km, ideální čas na přechod 1 den. Generálním sponzorem značení trasy byl Michal Medek.
Vranë – Abat – červená, propopojka do ůdolí Dukagjin. Délka 7 km, čas na přechod 8 hodin.Tuto trasu jsme zrušili.
- Qereç – Dragobi (Valbonë) – červená, z údolí Qereç nad jeskyní Shpella e Zezë překonává sedlo ve výšce 2096 m do údolí Valbona. Na valbonskou magistrálu se připojuje v Dragobi. Přechod Qereç – Dragobi je extrémně náročný. Vyžaduje GPS a zásoby vody nesené z Qereçe minimálně na 2 dny!!! Nevhodné pro začátečníky. 2 dny, 13 km.
- Lekbibaj – Salcë – (Brise) – modrá trasa do přístavu Brise; zatím vyznačena jen do Salcë, protažení do Brise chystáme v roce 2017. V Brise je možné nastoupit na loď Dragobia (ve směru z Komanu do Fierzë v 10:40, ve směru z Fierzë do Komanu v 6:40), je ale nutné se domluvit s jejím provozovatelem, aby tu zastavil. Pozor, trasa původně vedla až do Vuksanaj a Abat, ale to jsme zrušili.
- Curraj i Epërm – Lumi e Plans – Fusha e Denellit (sponzorováno CK Alpina) – modrá trasa z Curraj i Epërm do Fusha e Denellit. Z počátku vede přes soutěsky řeky Currajve do údolí Lumi e Plans, kde se nachází vodopády na Currajve. Tato část může být pěkným polodenním výletem. Další část (od vodopádů na průsmyk Qafa e Boshit) je ale velmi strmá, náročná a místy i nebezpečná a nelze ji doporučit méně zdatným turistům. Po této trase choďte jen směrem nahoru, ne směrem dolů (od Thethu do Curraje) a určitě po ní nechoďte za deště! Ve Fusha e Denellit (louka, na které přes léto žije pastevecká rodina) se trasa kříží s červenou, po které je možné pokračovat do Thethu.
- Curraj i Epërm – podél Currajské řeky (Lumi i Currajve), trasa pojmenována Ondik’s Trail – modrá značka, vedená přes kaskády Lumi i Currajve ve směru do Curraj i Poshtëm, dál bude pokračovat kaňonová stezka. Dobrá volba pro odpolední výlet. 1,5 km, 2 hodiny cesty.