Informace o Albánské výzvě 2017


Informace o Albánské výzvě 2017

Termíny

Albánská výzva 2017 proběhne od 16. července do 12. srpna 2017. Projekt bude rozdělen na 4 týdenní turnusy od neděle do soboty. Je na Tobě, na kolik turnusů přijedeš.

16. 7 – 22. 7. 2017   1. („budovatelský“) turnus
23. 7. – 29. 7. 2017   2. turnus
30. 7. – 5. 8. 2017   3. („dobyvatelský“) turnus
6. 8. – 12. 8. 2017   4. turnus

Ročník 2017 je obsazen

Přihlašování na ročník 2017 jsme museli 18. 4. 2017 uzavřít, protože máme zcela obsazené dopravní kapacity.
Přihlásit se tedy nadále můžeš jedině s vlastník autem či jinak zajištěnou dopravou, a to pouze na 1. nebo 4. turnus (holky také na 3. turnus, kde máme nyní přihlášeno výrazně víc kluků).

Program

V plánu je vždy propojení práce s týmovými aktivitami. Budou oddělené týmu značkařů, kteří vyrazí na několik dní do terénu. Možné jsou také několikadenní výlety, podle domluvy na místě.
První týden bude „budovatelský“, kdy se musí vybudovat ve vesnici veškeré zázemí.
Třetí turnus bude „dobyvatelský“. Během něj přestěhujeme tábor do výšky 2000 m v Qafa e Ndrockes a začínáme dobývání bezejmenných albánských dvoutisícovek. V Curraji po tu dobu zůstane pouze zásobovací stanice.
Na čtvrtý turnus s námi pojede katolický kněz a očekáváme širší možnosti duchovních aktivit.

Podmínky účasti

Albánské výzvy se mohou účastnit pouze lidé ve věku 18-30 let. Jestliže nespadáš do uvedeného věkového rozptylu, nebo pokud již je obsazená kapacita turnusů, můžeš přijet jako turista. Turistům se snažíme za přiměřený příspěvek poskytnout v našem kempu zázemí přiměřené místním podmínkám (strava, možnost postavit si stan, zdravotnické služby). Větším skupinám turistů doporučujeme ohlásit se předem, abychom na se ně kapacitně připravili. Můžeme také zprostředkovat ubytovací a stravovací služby místních obyvatel (viz http://curraj.info/). I jako turista můžeš po domluvě využít naší společné dopravy, pokud budeme mít volné kapacity. Podrobnější informace viz Informace pro turisty.

Cena

Za první týden se platí účastnický poplatek 2600 Kč (95 €), za každý další týden 675 Kč (25 €).

Dopravu z Brna do Albánie a zpět zajišťujeme ve dvou cenových kategoriích (můžeš si vybrat):

  • základní: Budeš posazen do některého z našich aut. Jedná se o starší auta (vč. Felicií). Nemůžeme vyloučit technické závady. Cena 3 500 Kč (130 €).
  • nové auto: Budeš posazen do auta starého průměrně do 3 let, pravidelně servisovaného, spolehlivého. Může se jednat např. o Škoda Fabia / Octavia / Roomster, Kia Ceed, Ford Transit. Cena 5 000 Kč (185 €).

Pojištění léčebných výloh v zahraničí vyjde na 15 Kč (0,5 €) za den.

Účastnický poplatek pokrývá náklady na tvůj pobyt + příspěvek na realizaci celého projektu (takže např. stravu, náklady na pronájem tábořiště a na jeho vybavení, na logistiku – pronájem oslů, a na aktivity, do kterých je možno se zapojit, vybavení lékáren, kuchyně atd.).

Po vyplnění přihlášky Ti přijde e-mail s informacemi k platbě. Platbu nemusíš posílat celou najednou. Stačí poslat zálohu 1500 Kč (55 €) nejpozději do konce března, doplatek do konce května. Zaplacením zálohy, která je nevratná, se Tvá přihláška stane závaznou a Tvé místo bude rezervováno. Dokud není záloha zaplacena, může Tvé místo obsadit jiný zájemce. Upozorňujeme, že zejména v případě odhlášení na poslední chvíli zaplacenou zálohu nevracíme. S každým přihlášeným totiž již máme nějaké dopředu vynaložené náklady.

Poplatek za dopravu zahrnuje veškeré dopravní výdaje, tedy náklady na zapůjčení auta, na pohonné hmoty, na průjezd Kosovem (pojištění), na loď a na parkování v Albánii.

Doprava

Každý dobrovolník i turista má možnost využít námi organizované dopravy do oblasti. Ta je zajištěna na jednotlivé turnusy od 24. 6. 2016 (odjezd z Brna) do 13. 8. 2016 (odjezd z Albánie), a to z Brna až na místo (přístav v Markaji a odtud pěšky). Nástup je po domluvě možný také v Bratislavě. Dopravu budeme zajišťovat především osobními auty a mikrobusy. Zajištění dopravy v našem pojetí znamená, že přihlášené účastníky rozdělíme do zajištěných aut, která ale již musí sami řídit (nemáme vlastní řidiče).

Cesta autem trvá 1,5 dne, odjezd je tedy vždy v pátek odpoledne a návrat je v neděli večer nebo v pondělí (v závislosti na dopravní situaci a zvolené trase). Auto jedoucí tam přes Černou horu dojede v sobotu večer do Komanu, kde se přespí v kempu (zde je možné auto bezpečně uschovat ve hlídaném areálu kempu), ráno se jede 3 hodiny po Kománské přehradě lodí a potom se jde přibližně 6 hodin do Curraj i Epërm. Rychlejší možností je cesta přes Kosovo (auto se nechá v přístavu v Rajë), kde lze trasu Brno-Curraj i Epërm zvládnout za méně jak 24 hodin, ale přijdete o plavbu po Kománské přehradě. Viz podrobný popis cesty.

Kdo chce, může se dopravit po vlastní ose. Jen potřebujeme vědět, kdy zhruba dorazíte a z bezpečnostních důvodů by bylo fajn, abyste nám prozradili svou trasu a způsob dopravy.

Možná by sis chtěl(a) svůj pobyt na Balkáně prodloužit a cestovat i po jiných částech Albánie, příp. Řecka, Chorvatska apod., ale nemáš vlastní auto nebo cestovatelskou skupinku. Můžeš si zkusit takovou skupinku domluvit prostřednictvím interní skupiny na Facebooku. Můžeš to také uvést do poznámky v přihlášce. V závislosti na zájmu se budeme snažit zkontaktovat mezi sebou zájemce.

Doprava – vlastní auto
Kdo bere vlastní auto a je ochoten vzít do něj další přihlášené účastníky, má dopravu zdarma a jsou mu proplaceny náklady na dopravu (pohonné hmoty, dálniční poplatky a mýta, parkovné, poplatek za loď). Pokud uvažuješ, že bys vzal/a vlastní auto, uveď to do přihlášky.

Pobyt

Strava

Stravu ve vesnici zařizujeme kompletně my (strava během cesty z ČR do Albánie v naší kompetenci už není).

Spaní

Spí se v námi vybudovaném stanovém městečku. Stany si každý zařizuje sám, nicméně pro usnadnění komunikace vznikne po uzavření přihlášek tabulka, kde je možno domlouvat se na sdílení stanů.

Hygiena

První týden ve vesnici vzniknou suché záchody, budou vytvořeny sprchy (solární). Vodu z řeky budeme filtrovat. Jednotlivé značkařské týmy nafasují filtry na vodu.

Zdravotní péče

Vzhledem k odlehlosti vesnice musíme být schopni základní zdravotnické úkony vykonat sami na místě. Ve vesnici s námi budou naši vlastní zdravotníci, připraveni zasáhnout při méně vážných zraněních. V případě zdravotních problémů vyžadujících lékařské ošetření je nutné nemocného naložit na koně, dovézt ho k autu a odtud do nemocnice v Gjakovë. Pro případ závažných zranění máme domluvený přes české velvyslanectví vrtulník, který dotyčného převeze do nemocnice.

Dotazy

Pokud se chcete na cokoliv zeptat, můžete nás kontaktovat. Zkuste to ale před tím najít v často kladených otázkách nebo v radách pro pohyb v albánských horách. V průběhu jara proběhne několik informačních schůzí, informace o nich najdete v seznamu akcí.

Vize Albánské výzvy
Albánská výzva se nesnaží být spasitelským projektem. Jejím cílem je najít kompromis mezi aktivně stráveným časem uprostřed divočiny bez vymožeností dnešního světa a pomocí v rozvoji místní komunity.

Albánie je jedna z nejchudších zemí Evropy, ale stále je to Evropa. Nikdo tu neumírá hlady a každý tu má mobil. V Curraj i Epërm není mobilní signál, elektřina, vodovod, wifi, kanalizace, tříděný odpad a ani se sem nedá dojet motorovým vozidlem. Nejbližší obchod je vzdálen asi 10 hodin cesty, stejně jako nemocnice a škola. Nicméně na rozdíl od naší země se tu volně potulují koně, ovce, kozy, roste šafrán a můžete prozkoumávat a objevovat místa, kde jste jedni z prvních cizinců v historii.

Cílem Albánské výzvy kromě zážitků dobrovolníků a turistů je ukázat Albánii jako zemi, kde je neuvěřitelně krásná a nezničená příroda, lidé dosud nezdegenerovaní západním materialismem, kterým více záleží na přátelských vztazích než na autě, a zemi, kde najdete svobodu, aniž byste museli na druhý konec světa.

Spolek Albanian Challenge, z. s. není podporován z žádných dotací, grantů ani podobných projektů čerpajících finance z rozpočtů EU, ČR nebo Albánie. Chceme si udržet nezávislost na veřejném financování a tím zůstat nezávislým projektem. Veškeré finance, které máme k dispozici, jsou od účastníků Albánské výzvy nebo od lidí, kteří se nás rozhodli dobrovolně podpořit.